Havaj sa pripravuje na prvý hurikán po 22 rokoch

Mraky nad Honolulu Foto: TASR/AP

Honolulu 8. augusta (TASR) - Hurikán Iselle, ktorého okraje priniesli v noci na dnes dážď a vietor na Havajské ostrovy, by sa mal stať prvým hurikánom alebo tropickou búrkou, ktorá zasiahne toto súostrovie za 22 rokov.

Iselle nasleduje po rovnakej trase ďalší hurikán Julio, ktorý dnes zosilnel na hurikán tretej kategórie s vetrom so stálou rýchlosťou do 185 kilometrov za hodinu. Nachádzal sa približne 1600 kilometrov za Iselle a podľa projekcií by mal prejsť severne blízko popri Havajských ostrovoch v noci na nedeľu.

Meteorológovia očakávajú, že Iselle sa presunie počas dneška cez ostrov Havaj, známy aj ako Veľký ostrov, jeden z najmenej obývaných v súostroví, a prinesie dažde a silný vietor na zvyšné Havajské ostrovy, ktoré sú súčasťou USA.

Pokým Iselle si sotva udržiava silu hurikánu, Julio by mal od dnešného večera zoslabovať, uviedlo americké Národné hurikánové centrum (NHC).

Na väčšine súostrovia platia varovania pred tropickou búrkou a hroziacimi povodňami. Úrady obyvateľov vyzývali, aby si pripravili nevyhnutné zásoby pre prípad krízovej situácie. Stovky ľudí sa už uchýlili do núdzových prístreší po výpadkoch elektriny v oblastiach, kde žijú. Ostrov Havaj medzitým zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 4,5, nespôsobilo však väčšie škody a neobjavili sa správy o zraneniach. Vo štvrtok zrušili na ostrovoch najmenej 30 letov.

Havajské ostrovy priamo zasiahli hurikány len trikrát od roku 1950 - naposledy v roku 1992, keď tam pri hurikáne Iniki prišlo o život šesť ľudí a zničených bolo viac než 1400 domov.

Fotogaléria k článku

Korytnačka na havajskej pláži Kailua. Havaj sa pripravuje na prvý hurikán po 22. rokoch. Foto: TASR/AP

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • psd

    22 rokov je 'plny' solarny ciklus ? A o "climate engineering" sa malo piše ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.