Vzrástol počet trestných oznámení podaných Sociálnou poisťovňou

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 15. augusta (TASR) - Aj v júli tohto roku pokračovala Sociálna poisťovňa (SP) vo zvýšenej kontrole plnenia si odvodových povinností zamestnávateľov. Výsledkom nie je len takmer 1,19 milióna eur, ktoré firmy na základe kontrol poisťovni zaplatili, ale aj využívanie inštitútu trestných oznámení.

V mesiaci júl na základe kontrol podala Sociálna poisťovňa ďalších 501 trestných oznámení za neplnenie si odvodových povinností. Za 1. polrok podala SP 9954 trestných oznámení. Celková hodnota trestných oznámení za 1. polrok je 73,5 milióna eur a z nich očakávaná suma na zaplatenie predstavuje 42,4 milióna eur. Rozdiel predstavujú tie prípady, kedy bolo konanie prerušené, odložené alebo zastavené.

Pre podanie trestného oznámenia sa poisťovňa rozhoduje vtedy, keď zamestnávateľ nezaplatil poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie najmenej za tri mesiace a dlžná suma predstavuje 2666 eur a viac. Poisťovňa preto vyzýva zamestnávateľov, aby si plnili svoje povinnosti a predišli tak nepríjemnostiam.

TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.