Pri humanitárnom konvoji stojí 12 ruských obrnených transportérov

Ruský konvoj s humanitárnou pomocou parkuje na poli asi 28 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc pri Rostove na Done 15. augusta 2014. Príslušníci ukrajinskej pohraničnej stráže vo veľkom počte prekročili dnes hranice s Ruskom, aby tam začali kontrolovať konvoj s ruskou humanitárnou pomocou určenou pre východ Ukrajiny, kde proruskí separatisti bojujú s ukrajinskými vládnymi silami. Foto: TASR/AP

Kyjev 15. augusta (TASR) - Neďaleko veľkého konvoja s ruskou humanitárnou pomocou, ktorý je odstavený v blízkosti rusko-ukrajinských hraníc, sa podľa agentúry AP objavila kolóna 12 ruských obrnených transportérov.

Ukrajina už dlhšie vyjadruje obavy, že Moskva by mohla dodávku humanitárnej pomoci využiť na zakrytie vpádu na východ Ukrajiny, aby tam pomáhala proruským separatistom v boji proti ukrajinskej armáde. Kyjev zároveň pohrozil, že ak ukrajinským orgánom a predstaviteľom Červeného kríža nebude umožnené skontrolovať náklad, ktorý konvoj vezie, využije všetky dostupné prostriedky na to, aby mu zabránil vo vstupe na ukrajinské územie.

Podľa agentúry Interfax by však prvým príznakom uvoľňovania stupňujúceho sa napätia okolo ruského konvoja mohla byť skutočnosť, že Moskva a Kyjev napokon prijali opatrenia, aby konvoj mohol prejsť na ukrajinskú stranu hraníc.

Konvoj s ruskou humanitárnou pomocou by mal na ukrajinské územie prejsť cez hraničný priechod Izvaryne po tom, ako ho za prítomnosti predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) skontrolujú ukrajinskí pohraničníci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.