Klobučník pred odchodom na ME: Je čas presadiť sa v seniorskej špičke

Tomáš Klobučník Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 16. augusta (TASR) - Osem plavcov bude reprezentovať Slovensko na blížiacich sa majstrovstvách Európy v dlhom bazéne v Berlíne, ktoré sa uskutočnia v termíne od 18. do 24. augusta. Okrem elitnej dvojice Tomáš Klobučník, Katarína Listopadová sa v metropole Nemecka predstavia aj Richard Nagy, Marek Botík, Matej Kuchár, Michal Navara, Karin Tomečková a Andrea Podmaníková.

Najviac disciplín - päť - má nahlásených Listopadová. Slovenská ženská jednotka pred piatkovým odchodom do dejiska šampionátu však priznala, že podľa všetkého nepôjde všetky disciplíny. "Budem sa sústrediť na svoju hlavnú disciplínu, ktorou je 100 m motýlik. Na ďalšie trate nastúpim podľa toho, ako a či mi budú medzi sebou kolidovať," povedala Listopadová, ktorá počas uplynulých dvoch týždňov absolvovala spolu so svojím kolegom a životným partnerom v jednej osobe Tomášom Klobučníkom záverečné sústredenie v chorvátskej Rijeke. "Časy, ktoré sme tam dosahovali, boli veľmi dobré. Teraz to už stačí už len preniesť do pretekov, čiže všetko je už len v hlave. Určite sa chcem predstaviť v aspoň jednom semifinále. Natrénované mám, cítim sa v psychickej pohode. Verím, že som ju preniesla aj na Tomáša. O cieľoch nebudem hovoriť, pretože som presvedčená, že lepšie je ostať skromný a potom prekvapiť výsledkom. V závere sústredenia sme sa sústredili na silu a výbušnosť, vytrvalosť išla trochu bokom. Verím, že v Berlíne uspejeme," naznačila svoje ambície Listopadová.

Jej priateľ Klobučník má na svojom konte 4. miesto na prsiarskej stovke z vlaňajších ME v krátkom bazéne. Najlepší slovenský plavec by sa rád posunul o stupienok vyššie. "Treba byť skromný, ale aj hladný po úspechu. Už je na čase, aby to niekto po Martine Moravcovej a Ľubošovi Križkovi zlomil. Medaila by bola pre slovenské plávanie len dobrá, pomohla by nám. Ak zaplávam to, čo mám natrénované, môže sa to podariť. Je čas presadiť sa v seniorskej špičke," povedal Klobučník, ktorý priznal, že jeho príprava na vrchol sezóny nebola ideálna. Pred letom ako člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica absolvoval vojenský výcvik, dlhší čas bol mimo vody. Novú skúsenosť si pochvaľoval. "Bolo to super, stretol som tam skvelých ľudí. Len škoda, že som popri tom nemohol trénovať v bazéne," uviedol. Elitný prsiar sa predstaví na 50 a 100 m trati, dvestovku vynechá. "Nie som dostatočne pripravený po vytrvalostnej stránke. Je to spôsobené aj výpadkom v tréningu. Silovo sa cítim výborne, ale tá vytrvalosť chýba," dodal Klobučník.

Tréner slovenskej reprezentácie Miroslav Machovič nechcel o prípadných medailách hovoriť nahlas. "Možné však je všetko. Ak obaja predajú to, čo majú natrénované, šanca na medailu existuje. Konkurencia však bude veľmi veľká. Ako trénera ma poteší, keď si všetci plavci urobia čo najviac osobných rekordov. V tom prípade sú možné aj finálové umiestnenia. A ak bude niečo naviac, budeme len radi," dodal Machovič.

Nominácia SR na ME v plávaní v dlhom bazéne v Berlíne:
Marek Botík (VŠK UK Bratislava) 50 a 100 m prsia
Tomáš Klobučník (VŠC Dukla Banská Bystrica) 50 a 100 m prsia
Matej Kuchár (Orca Bratislava) 50 m prsia
Richard Nagy (J&T Bratislava) 400, 800 a 1500 m v. sp., 400 m pol. pret.
Michal Navara (VŠK UK Bratislava) 50 a 100 m v. sp., 50 a 100 m motýlik
Katarína Listopadová (VŠC Dukla Banská Bystrica) 100 a 200 m v. sp., 50 m znak, 50 a 100 m motýlik
Andrea Podmaníková (Piraňa Sport Club Topoľčany) 50, 100 a 200 m prsia, 200 m pol. pret.
Karin Tomečková (J&T Bratislava) 50, 100 a 200 m znak

miešané štafety SR: 4x100 m pol. pret., 4x100 m v. sp

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.