Pápež František blahorečil 124 kórejských mučeníkov

Pápež František dnes počas návštevy Južnej Kórey blahorečil 124 kórejských mučeníkov. Foto: TASR/AP Photo

Soul 16. augusta (TASR) - Pápež František dnes počas návštevy Južnej Kórey blahorečil 124 kórejských mučeníkov, oznámila agentúra DPA.

K slávnostnej beatifikácii došlo v rámci omše pod holým nebom v centre juhokórejskej metropoly Soul, na ktorej sa zúčastnili státisíce ľudí. Dav veriacich po pápežovom vyhlásení vypukol v nadšený jasot.

Miestne médiá odhadli počet účastníkov bohoslužby pred historickou bránou Gwanghwamun na približne jeden milión.

Za blahoslaveného bol vyhlásený Paul Jun Či-džung (1759-1791), jeden z prvých katolíkov na Kórejskom polostrove, a jeho 123 nasledovníkov, ktorí boli v 18. a 19. storočí zabití za to, že sa vzdali tradičného konfuciánstva a prijali kresťanstvo. Celkovo bolo v tomto období v Kórei zabitých až okolo 10.000 kresťanov.

Prvú skupinu 103 kórejských mučeníkov kanonizoval v roku 1984 pápež Ján Pavol II.

Kórejská katolícka cirkev má jedinečú históriu v tom, že ju nezaložili západní misionári a kňazi, ale vzdelaní príslušníci miestnej aristokracie obrátení na kresťanstvo prostredníctvom kníh dovezených z Číny. Katolíci dnes tvoria takmer 11 percent z 50 miliónov obyvateľov Južnej Kórey a ich počet v posledných desaťročiach rýchlo rastie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.