Niektorých piatakov potrápia písomné a elektronické testy

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 16. augusta (TASR) – V novom školskom roku čakajú niektorých žiakov piateho ročníka základných škôl testovania. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) pripravuje písomnú formu testovania a zároveň začína overovať už aj elektronickú formu testovania žiakov prostredníctvom počítačov.

"Pilotné testovanie piatakov, tzv. Testovanie 5, v písomnej forme bude NÚCEM realizovať na reprezentatívnej vzorke približne 4000 piatakov z približne 120 škôl so slovenským a maďarským vyučovacím jazykom," uviedla pre TASR riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská. Pôjde už o tretí ročník pilotného testovania piatakov, ktoré predchádza generálnej skúške. "Generálnu skúšku vo väčšom rozsahu, t. j. na ešte väčšom počte škôl a žiakov, plánujeme na budúci školský rok. Po nej by malo nasledovať riadne testovanie piatakov," dodala. Pilotné testovanie piatakov v papierovej forme testov sa uskutoční 12. novembra 2014.

"Pilotné testy pre piatakov z vyučovacích predmetov budú, podobne ako minulý školský rok, obsahovať 30 úloh, z toho 10 otvorených úloh s tvorbou krátkej odpovede a 20 uzavretých úloh s výberom odpovede zo štyroch možností. Na ich zvládnutie budú mať žiaci celkom 60 minút," priblížila Kanovská. Ako dodala, test z matematiky s rovnakou časovou dotáciou bude obsahovať 20 otvorených úloh s krátkou číselnou odpoveďou a 10 uzavretých úloh s výberom odpovede zo štyroch možností A, B, C, D, z ktorých je vždy iba jedna správna.

"Novinkou na základných školách, ktoré sú zapojené do národného projektu NÚCEM Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania (E-test) je to, že piataci sa zapoja už aj do elektronického overovania vedomostí prostredníctvom počítačov," informovala riaditeľka NÚCEM. Učitelia týchto škôl dostanú k dispozícii elektronické testy z čitateľskej, matematickej gramotnosti a z anglického jazyka, ktoré budú zadávať piatakom. Školy ich budú môcť využiť v jesennom testovacom termíne ako vstupné školské testy v čase približne od polovice októbra do konca novembra 2014.

"V novembri 2014 NÚCEM zrealizuje aj elektronickú formu testovania piatakov, tzv. E-testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ, zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry a matematiky, ktoré bude obdobou písomnej formy pilotného testovania piatakov," uviedla Kanovská. Zúčastní sa na ňom približne 3900 piatakov z asi 200 základných škôl zapojených do národného projektu E-test.

Podľa riaditeľky NÚCEM, testovanie piatakov, či už v písomnej alebo v elektronickej forme, ponúkne celkovo asi 320 základným školám spätnú väzbu o tom, ako boli pripravení na 1. stupni ZŠ na prechod do vyššieho stupňa vzdelávania. "Učitelia si na základe týchto objektívnych testov budú môcť vytvoriť presnejší obraz o vstupnej úrovni vedomostí, ale aj gramotnosti, či zručnostiach piatakov. Výsledky testovaní by mali byť školám známe do konca tohto kalendárneho roka," dodala Kanovská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.