Výrobcovia elektrospotrebičov podporili návrh zákona o odpadoch

Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 18. augusta (TASR) – Najväčší slovenskí výrobcovia a dovozcovia elektrospotrebičov odmietli kritiku podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona ohľadom navrhovaného nového zákona o odpadoch. Vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu (17. 8.) ocenili návrh ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD). Je v súlade s legislatívou Európskej únie a takéto opatrenia už v praxi fungujú v mnohých členských krajinách, vysvetlili.

Simon vo štvrtok (14. 8.) vyzval Žigu, aby navrhovaný zákon stiahol z legislatívneho procesu. Nie je totiž podľa neho v záujme občanov a obcí, ale lobistov a finančných skupín. Obáva sa, že hrozí vytvorenie monopolu v oblasti triedeného zberu a nakladaní s odpadmi.

„Tvrdenia Simona o hrozbe monopolu sú výmyslom,“ reagovali výrobcovia a dovozcovia elektrospotrebičov. Pod dokument sa podpísalo Záujmové združenie výrobcov elektrozariadení Ekolamp, Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu Envidom, Združenie výrobcov a dodávateľov svetelnej techniky Etalux, Koordinačné centrum zberu elektroodpadu a spoločnosti Asekol SK, Ceced Slovakia, Envi-pak, Green Company, Slicpen a Zeo.

„Ide o predstaviteľov absolútnej väčšiny výrobcov a dovozcov elektrozariadení na slovenskom trhu,“ vysvetlil Peter Valent, koordinátor Koordinačného centra zberu elektroodpadu.

Návrh zákona podľa vyššie menovaných správne odstraňuje doterajšie centralizované riešenie - Recyklačný fond. „Počíta s konkurenčným prostredím medzi organizáciami zodpovednosti výrobcov vo vzťahu k výrobcom aj k obciam a financovaniu ich zberu. To bude vytvárať tlak na ich efektivitu a kvalitu poskytovaných služieb,“ vysvetlili, prečo by nemalo dôjsť k vytvoreniu monopolu.

Podľa signatárov vyhlásenia proti návrhu protestujú len spoločnosti, ktorým „vyhovuje dnešný neprehľadný systém“. „Neprehľadná evidencia a benevolentné pravidlá poškodzujú poctivých výrobcov a dovozcov a znevýhodňujú ich pred konkurenciou a na to následne doplácajú spotrebitelia,“ uviedli. Pripomenuli zároveň, že legislatívu v tejto oblasti Slovensko mení preto, aby splnilo požiadavky, ktoré na nás kladú smernice EÚ.

Nový zákon o odpadoch zavádza rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po spracovanie ako odpadu. Dovozcovia a výrobcovia elektrospotrebičov to vítajú ako opatrenie, ktoré zvýši transparentnosť, významne zlepší situáciu v triedenom zbere odpadu a prispeje k zlepšeniu životného prostredia.

„Z pohľadu výrobcov prináša návrh zákona o odpadoch jasné pravidlá v súlade so smernicami Európskej únie. Nevytvára špecifické „slovenské“ nástroje a riešenia, ako bolo doteraz v tejto oblasti zvykom, ale zlepšuje to, čo bolo nastavené dobre,“ konštatovali.

Návrh zákona o odpadoch už prešiel pripomienkovým konaním, a dnes o ňom rokuje tripartita. Na rokovanie legislatívnej rady vlády ho minister Žiga predložil s dvoma rozpormi. Nepodarilo sa mu dospieť k dohode so Združením miest a obcí Slovenska a Republikovou úniou zamestnávateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.