Iniciátor klavírov na ulici prichádza so šachovými stolíkmi

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Praha 18. augusta (TASR) - Po klavíroch v uliciach českých miest prišiel iniciátor tejto myšlienky Ondřej Kobza s nápadom umiestniť na verejné priestranstvá šachové stolíky. Od dnešného dňa pribudli na šiestich miestach Prahy - na Kampe, v Riegrových sadoch, na Karlovom námestí, v Grébovke a na Námestí mieru. Informoval o tom Český rozhlas.

Stolíky sú vyrobené z betónu alebo starých školských lavíc a šachovnica je na nich namaľovaná.

"Podľa mňa podobne ako u pián nejde o hudbu, ani u šachových stolíkov o hru v šachy - ale skôr o stretnutie sa ľudí. Je to zážitok nejakého iného typu priestoru. Baví ma vytvárať také pasce v meste, kde sa spolu ľudia môžu začať ďalej zabávať," vysvetlil Kobza v Českom rozhlase.

Verejné klavíry už stoja v uliciach vyše 30-tich českých miest, vrátane odletovej haly Medzinárodného letiska Václava Havla v Prahe. Videozáznam, na ktorom si k tomuto klavíru sadol jeden z cestujúcich cudzincov a zahral na ňom niekoľko verzií Beethovenovej sklady Pre Elišku, si na internete pozrelo za necelé dva týždne už 8,5 milióna záujemcov.

Kobza spomenul aj odporcov klavírov v uliciach, ktorí ich úmyselne ničia. To ho však neodrádza od jeho plánov. Prvé ohlasy naznačujú, že aj šachových stolíkov bude rýchlo pribúdať, dodal rozhlas.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.