Kremnické gagy 2014 nezabúdajú ani na deti a tínedžerov

Bratislava 29. augusta (TASR) – S láskou k humoru je sloganom 34. ročníka multižánrového Festivalu humoru a satiry Kremnické gagy, na ktorom sa už oddnes v trojdňovom programe predstaví viac ako 300 umelcov z celej Európy.

symbol festivalu - gágajúce husy Foto: TASR/Jozef Polešenský

Organizátori pri zostavovaní programu nezabudli ani na deti a tínedžerov. Divadlo LAB VŠMU Bratislava prichádza do Kremnice s tromi inscenáciami. Jednou z nich je Jasietka, multižánrová rozprávka Jozefa Mokoša na motívy rovnomennej knihy Márie Ďuríčkovej pre deti. Je veselou i tajomnou putovačkou s pestrými nápadmi mladých tvorcov, s veľkými i malými bábkami, ale aj s počítačom! Diváci sa vďaka priestoru arény ocitnú uprostred rozprávkovej krajiny, hlavná postava na pomedzí dospelosti a detstva, Žofka Jafurová, je v očiach jej starej mamy stále len dieťa. Ale, ako to už v puberte býva, Žofka túto skutočnosť popiera a rozhodne sa starú mamu priučiť modernej technike, keď ju bude učiť „skajpovať“.

Bratislavské Divadlo Ludus sa predstaví s inscenáciou Pozor, dobrý pes! Vtipná rodinná komédia o dospievaní je určená pre tínedžerov aj dospelákov. Predlohou inscenácie bol román Juraja Šebestu Keď sa pes smeje. Čo všetko musí riešiť pätnásťročný Tomáš? Chlapec zo vzdelanej rodiny, rebel a zároveň plachý puberťák s nadpriemerným IQ, počítačovo zbehlý, bezočivý, ale aj romantik. Sú to vážne problémy rodičov, konflikty s otcom i mamou a skraty v komunikácií. Tiež škola, prvé lásky a žúrky, ale aj prvá smrť blízkeho. Tomáš by to neprežil, keby nemal zmysel pre humor a hlavne malého jazvečíka Žofiu, najdôležitejšieho člena rodiny, kamošku a psychologičku zároveň. Príbeh sa odohráva v súčasnosti, približuje životné osudy troch generácií. Šebestov román získal na Kremnických gagoch 2009 Cenu Stana Radiča za objav roka.

Foto: TASR/Dušan Hein

Hneď tromi inscenáciami pre deti – Pulcinella, Pozor, los! a Šťastné kosti sa predstaví Teatro Matita zo Slovinska. Pulcinella je komická rozprávka tradičnej talianskej postavičky commedie dell' arte – Pulcinellu – pre deti od päť rokov. Dobrodružstvá šibalského sluhu, ktorý nepozná žiadnu autoritu, ani strach. Pozor, Los! z divočiny studeného Laponska, kde deň trvá aj pol roka, sa úbohý los snaží uniknúť pred lovcom a jeho poľovníckym psom. Žijú tam aj dve priateľky – sliepka a jej stará pani. A tu sa odohráva nevšedný príbeh o porozumení medzi ľuďmi a zvieratami. Publikum si užije hudbu, zábavu aj improvizáciu. Jedinečné bábkové divadlo, ktoré podnecuje detskú predstavivosť a možnosti vlastnej tvorby príbehu.

Šťastné kosti je ironická čierna komédia pre staršie deti od 12 rokov aj dospelých so skvelou hudbou. Prekvapuje, rozosmieva a baví, až kým divák nezistí, že je sám súčasťou veľkej hry. Vyhasnuté bezduché kosti a kostičky šikovný bábkoherec spája a vytvára postavičky s ich príbehmi a emóciami. Tie bez použitia jediného slova hovoria svoje osudy o smutnej osamelosti. Keď však zázračne ožijú, ako napr. žirafa či bozkávajúce sa rybky, sú opäť šťastné.

S inscenáciou pre tínedžerov Push The Button prichádza do Kremnice súbor Mime Fatale z Prahy. Jeden byt, päť spolubývajúcich, desiatky životných problémov. Päť krásnych dievčat uniká zo svojich životných problémov do sveta PC hier. Táto netradičná pantomíma vyvracia všetky predstavy o tom, ako má tento žáner vyzerať. Prepája umenie mímov, virtuálny svet a živý sprievod beat-boxerov. Vtipná, do detailov prepracovaná show s perfektnou súhrou v náročných choreografiách sľubuje príjemný zážitok.

Divadlo Husa na provázku z Brna ponúkne inscenáciu Dášenka aneb Psí kusy – Haf! Rozprávkový kabaret na motívy Karla Čapka je určený pre „šteniatka“ od štyroch rokov je o tom, ako si Karol a Olinka zohnali šteňa. Ako ho učili chodiť, štekať a ďalšie psie kusy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.