ECB nemá nástroje na boj s defláciou, tvrdí Wolfgang Schäuble

Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 29. augusta (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) nemá nástroje na boj s defláciou a aj v rámci menovej politiky jej už dochádzajú nástroje. Uviedol to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre televíziu Bloomberg, z ktorého dnes cituje agentúra Reuters.

Analytici vzhľadom na stagnáciu hospodárstva eurozóny a nízku infláciu, ktorá sa drží hlboko pod cieľovou 2-% hranicou ECB, očakávajú že centrálna banka na svojom najbližšom zasadaní na budúci týždeň prijme nové opatrenia na podporu ekonomiky.

Ale Schäuble v rozhovore pre Bloomberg vyhlásil: "Ak mám byť úprimný, nemyslím si, že ECB má v rámci menovej politiky nástroje na boj s defláciou."

Pripomenul, že nemeckú ekonomiku ťahá dopredu domáca spotreba, ktorá sa stala jedným z motorov jej rastu. Dôvodom je podľa neho veľká dôvera spotrebiteľov aj investorov v najväčšie hospodárstvo eurozóny.

Nemecký minister sa preto domnieva, že ECB si svojou menovou politikou môže iba "kúpiť čas". Zdôraznil, že likvidita na trhoch nie je príliš nízka, naopak, je skôr príliš vysoká. Centrálnej banke tak dochádzajú monetárne nástroje. Eurozóna podľa neho teraz naliehavo potrebuje investície a obnovenie dôvery zo strany investorov, trhov aj spotrebiteľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.