OBSE apeluje: Európu čaká kríza, ak sa nevyrieši konflikt na Ukrajine

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

Moskva 4. septembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vyhlásil, že Rusko je pripravené spolupracovať na deeskalácii ukrajinskej krízy s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Súčasne vyzval Kyjev, Doneck a Luhansk, aby posúdili najnovšie návrhy ruského prezidenta Vladimira Putina a využili ho.

Cieľom Putinovho plánu je pomôcť Kyjevu a juhovýchodu Ukrajiny skoordinovať kroky nevyhnutné na zníženie napätia na Ukrajine, vysvetlil Lavrov podľa agentúry RIA Novosti.

Na stretnutí s predsedom Parlamentného zhromaždenia OBSE Ilkkom Kanervom Lavrov spresnil, že Moskva je spolu s OBSE pripravená v rámci kontaktnej skupiny pomôcť obom súperiacim stranám v praktických krokoch smerom k stabilizácii situácie na východe Ukrajiny.

Lavrov dodal, že v Moskve vyvoláva otázky "úprimnosť Washingtonu a Bruselu k ukrajinskej kríze" a jej riešeniu. Ruský minister vysvetlil, že má na mysli reakciu OBSE i OSN, ktoré "pod tlakom Západu odmietli čo len privítať" Ženevské vyhlásenie o možnostiach riešenia krízy na Ukrajine.

Kanerva pripomenul, že konflikt na Ukrajine nie je možné riešiť vojensky. Dodal, že do Moskvy neprišiel, aby na tamojších politikov apeloval alebo im predkladal konkrétne riešenia. "Nechceme zaujať takú povýšeneckú alebo agresívnu pozíciu," vysvetlil. Podľa RIA Novosti upozornil, že Európu čaká kríza, ak nevyrieši konflikt na Ukrajine.

Putinov plán pozostáva zo siedmich bodov, pričom ako prvú podmienku dal zastavenie paľby znepriatelenými stranami a odsun do takej vzdialenosti od miest a dedín, aby neboli na dostrel delostrelectva a všetkých druhov raketových systémov.

Navrhol rozmiestniť na východnej Ukrajine medzinárodných pozorovateľov, aby monitorovali dodržiavanie prímeria; výmenu zajatcov vo formáte "všetkých za všetkých"; vytvorenie humanitárnych koridorov pre utečencov; a dodávky humanitárnej pomoci pre východ Ukrajiny.

Vyhlásil, že konečná dohoda medzi Kyjevom a proruskými separatistami o pláne urovnania krízy na Ukrajine by mohla byť dosiahnutá už 5. septembra v rámci rokovania tzv. kontaktnej skupiny.

Putin svoj plán zverejnil niekoľko hodín po tom, ako v stredu absolvoval telefonický rozhovor s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov informoval, že názory prezidentov na viaceré možnosti riešenia konfliktu sa v "značnej miere" zhodujú. Súčasne poprel, že by sa Putin s Porošenkom dohodol na trvalom prímerí. Vysvetlil, že Rusko nie je účastníkom konfliktu na Ukrajine, a preto ani nemohlo prijímať rozhodnutie o zastaví paľby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.