Z bosnianskej bane vytiahli poslednú obeť tragédie

Sarajevo 8. septembra (TASR) - Bosnianski záchranári vytiahli v noci nadnes telo posledného z piatich baníkov, ktorí zahynuli v uhoľnej bani pri závale spôsobenom zemetrasením.

Vyslobodzovanie zemetrasením zavalených baníkov z bosnianskej uhoľnej bane 5. septembra 2014 Foto: TASR/AP

K nešťastiu došlo minulý týždeň vo štvrtok v bani Raspotočje pri meste Zenica. Približne 500 metrov pod zemou zostalo 34 baníkov, z ktorých 29 vytiahli na povrch živých do 24 hodín. V sobotu dostali záchranári z bane telá štyroch baníkov.

Po vyše 80 hodinách prekopávania sa cez podzemné chodby naplnené metánom záchranári našli aj piate telo, uviedla agentúra Reuters.

V Zenici sa dnes popoludní uskutoční spoločná modlitba za obete banského nešťastia a pohreb. V moslimsko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny (FBaH), kde baňa leží, vyhlásili štátny smútok.

Podľa hlavného banského inšpektora federácie Nuragu Duranoviča sa baníci s najväčšou pravdepodobnosťou udusili jedovatými plynmi, ktoré sa uvoľnili po otrasoch.

Baňa Raspotočje produkuje uhlie pre najväčšiu bosniansku elektráreň EPBiH. Zamestnáva 430 baníkov. Pred rozpadom Juhoslávie bola najlepšie vybavenou baňou v regióne. Počas vojny v Bosne ju však poškodilo ostreľovanie a odvtedy nebola modernizovaná.

V roku 1982 v nej došlo k veľkému banskému nešťastiu, pri ktorom zahynulo 39 baníkov. Pri predchádzajúcich dvoch tohtoročných incidentoch v tejto bani utrpelo zranenia 16 baníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.