Na Ukrajine opäť narušili prímerie, Jaceňuk pohrozil stanným právom

Vojaci ukrajinskej armády na tanku v prístavnom meste Mariupol na východe Ukrajiny 5. septembra 2014. Foto: TASR/AP

Doneck 8. septembra (TASR) - Napriek dohode o prímerí, ktoré na východe Ukrajiny platí od piatku minulého týždňa, v noci nadnes z Donecka i Mariupola opäť hlásili delostreleckú paľbu i prestrelky.

Očití svedkovia informovali prostredníctvom sociálnych sietí, že paľba v Donecku si vynútila evakuáciu civilistov.

Podľa ukrajinských zdrojov paľba vychádzala z pozícii proruských separatistov.

Tí sa v noci nadnes pokúsili aj o útok na mesto Mariupol z troch strán - od miest Novoazovsk, Sartan a Kominternovo. Do ofenzívy boli nasadené tanky, obrnené vozidlá a pechota. Vládnym silám sa podarilo útok odraziť a udržať si svoje pozície.

"Ráno bola situácia v meste pokojná," uviedol podľa agentúry UNIAN poradca guvernéra Doneckej oblasti Konstantyn Batozskyj.

Rešpektovaný vojenský analytik Dmytro Tymčuk dnes na svojej facebookovej stránke informoval, že "ruskí vojaci" napriek prímeriu za posledných 24 hodín spustili paľbu na pozície ukrajinských vládnych síl najmenej desaťkrát, a to v oblasti Mariupola, Debaľceva a Donecka.

Terčom paľby zo strelných zbraní, mínometov a granátometov boli podľa Tymčuka aj kontrolné stanovištia ukrajinskej armády v blízkosti menších miest. Tymčuk tvrdí, že vládne sily dodržiavajú prímerie a strelné zbrane používajú len na svoju obranu.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk upozornil, že ak bude Rusko sabotovať mierový plán na urovnanie situácie na východe Ukrajiny, Kyjevu "nezostane nič iné ako vyhlásiť stanné právo". Dodal, že na Ukrajine "už vojna tak či tak je", len nie je právne definovaná.

Za klad vyhlásenia stanného práva označil, že vojenské velenie krajiny by získalo právomoci na celom území štátu, uviedla agentúra Ukrinfom citujúc z Jaceňukovho vyhlásenia pre program Týždeň televízie TSN. Ako negatívum vyhlásenia stanného práva Jaceňuk uviedol predpokladanú nespokojnú reakciu Západu, ktorý by túto situáciu považoval za prekážku pre rokovania, mierový plán a riešenie situácie nevojenskými prostriedkami.

Jaceňuk súčasne uviedol, že neslobodno dopustiť, aby sa na konflikt na Ukrajine zabudlo alebo aby začal byť vnímaný ako "bežná záležitosť". "Svet nemá právo zabudnúť na ruskú agresiu. Rusko za ňu musí zaplatiť," zdôraznil.

OBSE: Prímerie na Ukrajine je krehké, ale dodržiava sa

Nakladané uhorky a náboje v aute proruských rebelov v ukrajinskom meste Doneck 7. septembra 2014. Foto: TASR/AP

Dohoda o prímerí na Ukrajine sa z veľkej časti dodržiava, konštatovala dnes Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). OBSE však súčasne podotkla, že prímerie je naďalej krehké.

Ako dnes vo Viedni uviedol predsedajúci OBSE, švajčiarsky diplomat Thomas Greminger, rozhodujúce budú najbližšie dni.

Situáciu na Ukrajine monitoruje momentálne zhruba 250 pozorovateľov OBSE.

Dohoda o prímerí bola podpísaná minulý piatok počas stretnutia kontaktnej skupiny v bieloruskom Minsku. Predstavitelia Ukrajiny, samozvaných republík na východe Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa okrem prímeria dohodli aj na medzinárodnom monitorovaní dodržiavania prímeria, uskutočňovaní výmeny zajatcov spôsobom "všetci za všetkých" a zabezpečení humanitárnej pomoci v bojových zónach.

Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) dnes oznámilo, že sa pripravuje na výmenu zajatcov vo formáte všetkých za všetkých. Uviedol to dnes podľa agentúry Interfax prvý vicepremiér DĽR Andrej Purgin, podľa ktorého by sa výmena zajatcov mala uskutočniť v stredu.

"Od začiatku sa hovorilo, že výmena (zajatcov) bude v stredu. Pripravujeme sa na to...meniť budeme všetkých za všetkých," vyhlásil Purgin, ktorý bol jedným z účastníkov rokovania v Minsku.

Velenie vládnej protiteroristickej operácie (ATO), ktorá sa od jari uskutočňuje v regiónoch na východe Ukrajiny ovládaných proruskými separatistami, dnes na margo dohody o výmene zajatcov informovalo, že už bolo prijatých niekoľko opatrení na riešenie tohto problému a obe zainteresované strany pokračujú v konzultáciách.

Agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na vyhlásenie Borisa Filatova, námestníka Dnepropetrovskej oblasti pre domácu politiku, v noci nadnes informovala, že proruskí militanti v ukrajinskom meste Doneck prepustili 15 príslušníkov kyjevských vládnych síl, ktorých zadržiavali ako zajatcov. "Boli prepustení na našu žiadosť bez výmeny alebo podmienok," uvádza sa vo Filatovovom vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Facebook.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.