Slovensko je lepšie pripravené na možné prerušenie dodávok plynu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 10. septembra (TASR) - Slovenská republika je v porovnaní s rokom 2009 v súčasnosti lepšie pripravená na prípadné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu.

Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v Správe o zabezpečení dodávok energií a o riešení prípadných núdzových stavov s určením príslušnej zodpovednosti za ich riešenie, ktorú dnes prerokovala a schválila vláda SR.

Lepšiu pripravenosť voči prerušeniu dodávok plynu by zabezpečili podľa správy zrealizované opatrenia, a to najmä zmluvné vzťahy o dodávkach plynu, zásoby plynu, ako aj zlepšené krátko- a strednodobé riešenia v plynárenskej infraštruktúre.

Dodávka plynu pre potreby odberateľov v SR je podľa MH SR zabezpečená na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich na Slovensku. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ako najvýznamnejší dodávateľ plynu má uzavretú diverzifikačnú zmluvu o dodatočných dodávkach plynu, ktoré by mali byť k dispozícii pre potreby slovenského trhu v čase krízy. E.ON Ruhrgas dodá SPP v prípade krízy zo svojich západných zdrojov plyn v množstve až do 500 miliónov kubických metrov (m3) plynu ročne.

V zásobníkoch zemného plynu prevádzkovateľov Nafta, a. s., Pozagas , a. s., a SPP Storage, s. r. o., bolo podľa správy k 15. augustu 2014 uskladnených 3,5 miliardy m3 plynu, teda 94 % z celkovej kapacity. "Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pritom pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov, ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov," konštatovalo MH SR.

V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete sa podľa rezortu vykonali technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z ČR na Slovensko s kapacitou 67 miliónov m3 denne. Prepojenia slovenskej a rakúskej prepravnej siete umožňujú využitie reverzného toku plynu z Rakúska do SR s kapacitou 23 miliónov m3 denne. "V prípade mimoriadnych núdzových situácií by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka," zdôraznilo ministerstvo.

Fyzické prepojenie slovenskej a maďarskej časti plynovodu sa uskutočnilo 27. marca 2014. Realizácia testovacej prevádzky sa predpokladá v druhej polovici roka 2014. Komerčná preprava zemného plynu by sa mala začať 1. januára 2015. Prepojenie plynovodov s Poľskom získalo zmluvný základ 22. novembra 2013, keď sa v Bratislave podpísala dohoda medzi vládami SR a Poľskej republiky o spolupráci pri realizácii projektu plynovodu spájajúceho poľskú a slovenskú prepravnú sieť.

S cieľom zvýšiť úroveň bezpečnosti dodávok plynu sa tiež na území Slovenska uskutočnili dve technické opatrenia. Jednak a. s. Nafta realizovala prepojenie zásobníkov s prepravnou sieťou, ktoré umožní zvýšenie dodávok plynu zo zásobníka počas prerušenia dodávok plynu na Slovensko, a jednak spoločnosť eustream vykonala také opatrenia, ktoré umožňujú reverzný tok plynu v rámci prepravnej siete na Slovensku. "V tomto režime je možné zo západu na východ prepraviť množstvo plynu, ktoré je vyššie ako najvyššia spotreba na Slovensku v zimných mesiacoch," ubezpečilo MH SR vo vládnom materiáli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.