Trpasličia morálka našej prítomnosti IV.


O metódach a konšpiráciách až príliš podobných ére generála Alojza Lorenca

Ivan BROŽÍK

gorila kauza sašoO niekoľko dní mala vyjsť kniha autora Toma Nicholsona o Gorile, teda o praktikách súčasnej finančnej oligarchie a o politikoch, ktorí sa stali dobre platenou hračkou v rukách skupiny finančníkov. Kniha však nevyjde. Rozhodol tak súd. Nie Harabinov súd, ale súd pani ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Ženy, ktorej ambície v strane SDKÚ-DS siahajú oveľa ďalej ako len po Župné námestie, kde sídli ministerstvo strachu. Nikto nevie, čo obsahuje, a predsa, zrejme na želanie právnikov finančne

mocných z päťcípovej skupiny, svetlo nášho skorumpovaného sveta neuzrie. Alebo – je to len obraz, na ktorý sa má upriamiť naša pozornosť? Priveľa náhod totiž vychádza na svetlo v súvislosti so spismi Gorila. A asi by sme ich nemali vidieť.

GORILÍ ADVOKÁTI

Nevidieť sa napríklad nedá, že v mene napadnutého subjektu Penta sa okrem jeho hovorcu akoby v rámci jeho edičnej náplne pravidelne vyjadruje aj celý „nezávislý“ pravicový denník. Nevidieť sa nedá, že téma Gorila nesadla ani jednej z takzvaných štandardných politických strán, hoci pred voľbami patrí už tradične k ich propagandistickému koloritu utopiť sa navzájom hoci aj v lyžičke vody. A tak isto sa nedá nevidieť, že keď si nad Gorilou začala právom umývať ruky zdanlivo nezainteresovaná Sulíkova SaS, ktosi rýchlo prišiel so SaSankou. Teda – máme tu klasické „qui bono“.

Možno by sme sa mohli iba pýtať, prečo zrazu pár dní po voľbách v lete roku 2011 odobrala takpovediac štandardnému vyšetrovateľovi Gorily celú agendu vojenská špeciálna prokuratúra. Na odpoveď je však času dosť, iné fakty treba uprednostniť. Hrá sa tu totiž aktuálna spravodajská hra.

TO NIE JE NÁHODA

Iba hlupák si neuvedomuje, že atmosféra v spoločnosti je napätá na prasknutie. Sociálna situácia občanov, kríza, nezamestnanosť, k tomu vhodne dávkované informácie o „panských huncútstvach“ alebo – dajme tomu – o megakorupcii. Výbuch nespokojnosti, či priam explózia je tu v okamihu. Je jedno, či je vonku mínus dvadsať alebo tridsať. Už len rozbušku. Napríklad Gorilu. A máme ľudí v uliciach. A keď sa obávame, že ich bude málo, zaplatíme aj chuligánov z dvoch najznepriatelenejších futbalových klubov. Už len predstavy o ich možnom strete na štadiónoch vyvolávajú potrebu zasadania krízových štábov polície. A zrazu ich neočakávane máme uprostred tisícového zhromaždenia oprávnene frustrovaných ľudí. Táto polokriminálna societa spravidla uprednostňuje posedenie pri pive pred akýmikoľvek „múdrymi rečami“ a nieto ešte úvahami o smerovaní spoločnosti. Chcelo by to už len nejakého študenta Martina Šmída - toho mŕtveho z pražskej Národní třídy, ktorý nikdy neexistoval. Teraz by nedbali, ak by v Bratislave naozaj bol, za takú obeť to stojí. Akoby tu ktosi organizoval november 1989. S tým istým rukopisom. Mŕtvola však nebola, v akcii sa objavilo „iba“ vodné delo. A aj to dostalo pochvalu od ministra Lipšica. Keby to nebolo v piatok, bol by to dokonalý televízny pondelok slovenských inscenácií, vysielaných naživo...

KTO JE KTO

Organizátorka protestov Gorila je oficiálne známa ako Lucia Gallová. Neznáma, milá, mediálne zdatná, navonok i zvnútra čistá. Prototyp dôveryhodnosti. Lenže podľa internetu je partnerkou či priateľkou istého Petra T. Bývalého novinára, bývalého vysokého funkcionára SIS, bývalého..., nuž, pomôžme si citátom novinára Mareka Vagoviča z roku 2007 pre Aktuálne.sk: „Cibula a Tóth sú v bezpečnostných zložkách považovaní za dvojičky, ktoré rozohrávali rôzne spravodajské a diskreditačné kampane. Podľa bývalého šéfa NBÚ Jána Mojšiža stáli aj v pozadí jeho odvolania, ktoré inicioval expremiér Dzurinda v súvislosti s kauzou skupinka.“ Mimochodom, existujú dôkazy o prepojení pána Petra T. na podnikateľa Mariána Kočnera a, čuduj sa svet, zrazu existuje aj s diskreditačných hlbočín vynorená – kauza SaSanka s hlavným aktérom Kočnerom.

Zaujímavé sú však aj osudy ďalších „organizátorov“ terajších stále masovejších protestov proti Gorile. Tie totiž vôbec nie sú také ľudové a apolitické, za aké ich považujú ich účastníci a takmer slepé médiá. Ich postupné odhaľovanie nás nasmeruje k niekoľkým zisteniam. V prvom rade sa ukazuje, že celá Gorila je vlastne bratovražednou vojnou vo vodách KDH. Jej stratégovia i aktéri mali vždy tak či onak blízko ku KDH. Ale nielen k nej. Mali blízko aj k túžbe po moci, postavení, vplyve. Na faxy, ktoré údajne odoslal Petrom T. z hotela Danube s cieľom diskreditovať Vladimíra Palka z KDH, sme tiež ešte nezabudli. A ak máme pokračovať, tak už vari iba úvahou, nakoľko je reálne, že sme svedkami pripravovaného mocenského, ak nie štátneho prevratu v priamom prenose?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.