Nepojazdná „štvorkolka“

Oto BALOGH

nezamestnanostNezamestnanosť v EÚ osciluje okolo desiatich percent a má vzostupný trend. Ľudí bez práce pribúda aj na Slovensku. V decembri 2011 to bolo 14,99 percenta, čo predstavuje takmer štyristotisíc nezamestnaných. Asi polovicu tvoria dlhodobo nezamestnaní (dlhšie ako rok) a bez práce je čoraz viac aj absolventov škôl.

Preto neprekvapuje, že Slováci vnímajú nezamestnanosť ako problém číslo jeden. Vláda I. Radičovej vo svojom programovom vyhlásení sľubovala, že jej najvyššou prioritou bude zvyšovanie zamestnanosti a podpora tvorby pracovných miest. Realita je taká, že prioritou politikov sa stalo znižovanie deficitu HDP a záujem o ľudí zostal na poslednom mieste. Výsledkom sú regióny s nezamestnanosťou nad hranicou tridsať percent (Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava) a koalično-opozičné hádky na tému, či presnejšie údaje o nezamestnanosti poskytuje agenda Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny alebo Štatistického úradu.

O úprimnosti sľubov politikov na tému nové pracovné miesta možno pochybovať, veď Radičovej vláda odmieta aj projekt širokorozchodnej železnice, ktorý by umožnil vznik minimálne desaťtisíc nových pracovných miest najmä v oblastiach postihnutých vysokou nezamestnanosťou. Jeho význam chápu vlády všetkých štátov susediacich so Slovenskom, iba tá naša nie. Dokonca si to dala aj do programového vyhlásenia, kde na margo projektu širokorozchodnej píše, že ,,vláda SR nepodporuje tento projekt“. Parlamentné voľby sa blížia, a tak sme svedkami déja vu. Tí istí politici, ktorí sľubovali to, čo nesplnili, opäť sľubujú to isté. Tentoraz v novom programe s názvom 4 x 4. Ochrana jestvujúcich a tvorba nových pracovných miest je jeho ťažiskom.

,,Pohybujeme sa medzi ľuďmi a vieme, aké je dnes komplikované nájsť prácu najmä pre mladých ľudí a ľudí po päťdesiatke. Vytvoríme jednoduché a účinné programy podpory zamestnanosti, ktoré vieme naštartovať hneď,“ sľubujú politici, ktorí počas svojho pôsobenia stihli vytvoriť pracovné miesta akurát pre svojich nominantov v štátnej správe. Politici, ktorí si so znižovania deficitu urobili posvätnú kravu, kŕmenú uťahovaním opaskov radových občanov, ale na druhej strane rozdali na odmenách okolo dvadsať miliónov eur. Na programy podpory zamestnanosti mali času dosť, ale premrhali ho rozličnými Gorilami či Sasankami. Aj preto vyzerá je „štvorkolka“ nepojazdná.

                                                                                                                 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.