Budapešť je po krk v problémoch


Orbán namixoval Maďarsku kontroverzný koktail, ktorý môže byť pre krajinu osudný

Tibor B. HAČKO

madarskoPo Grécku má práve Maďarsko z európskych krajín najbližšie ku krachu. Arogantné buldozérové úpravy ústavy a rovnaký postup pri revízii súvisiacich zákonov narazili na rázne a rýchle odsúdenie z Bruselu. Protiopatrenia nedali na seba dlho čakať. Premiéra Orbána zavolali na európsky pranier. Svoj pobyt v bruselskej centrále označil ako veľké maďarské víťazstvo. V skutočnosti to skôr bol világoš – pojem, ktorému Maďari veľmi dobre rozumejú od roku 1848.

Maďari si po stáročia nerobili problémy s platením. Celé devätnáste storočie sa nieslo v znamení rozvoja na úkor dlhov. Nábobským životným štýlom sa vyznačuje aj terajšia budapeštianska elita vedená Orbánom. Napriek miernemu rastu ekonomiky uvaľuje krajinu do zložitých dlhových záväzkov. Neradostné vyhliadky dokumentuje aj vývoj kurzu forintu. Koncom minulého roka padal strmo dolu, čím sa stali nákupy Slovákov v Maďarsku veľmi výhodné. Vo vzťahu k euru stratil forint vyše 13 percent a mena našich južných susedov sa ocitla na historickom minime – 315 forintov za euro. V súčasnosti kurz pláva na hranici 305 forintov za euro.

Budapešť nemôže očakávať pomoc od európskej meny, ktorá tiež nie je v najlepšej kondícii. Podobný je vývoj maďarskej meny aj k americkému doláru. Forint sa ocitol v blízkosti desaťročných miním a za vlaňajší posledný kvartál oslabil k doláru o 15,5 percenta. Pokles nezastavili ani intervencie národnej banky a ani trojité zvýšenie úrokových sadzieb spolu o 2,25 percenta.

PRIMÁRNY PROBLÉM

Rozhodujúcim problémom Maďarska je však dlhová služba. Dokumentujú to ratingové agentúry, ktoré unisono radia maďarské dlhopisy medzi najviac deravé v Európe. Horšie obchodovateľné sú už iba grécke cenné papiere. Maďarsko má spolu s Cyprom a Bulharskom rating BB. Krajiny V4, vrátane Slovenska, sú v hodnotení vysoko nad, čo pravicovú vládu v Budapešti nesmierne dráždi. Aj talianske a portugalské dlhopisy sú v lepšej kondícii.

Orbán stráca popularitu obyvateľstva a stráca aj dôveru investorov v budúcnosť krajiny. Je tragikomické, že sa to deje na pozadí neutíchajúcich prejavov o veľkom Maďarsku. Veď už v prípade relatívne malého odlivu kapitálu zažije maďarská ekonomika výrazné prepady, pri ktorých reálne hrozí dočasné zamrznutie celého trhu. Navyše úvery domácností sú v troch štvrtinách prípadov v dramaticky posilňujúcich sa zahraničných menách, najmä vo švajčiarskom franku. Výsledkom je, že istina po splácaní od roku 2007, vyjadrená v domácej mene, je vyššia, než bola na jej začiatku. Premiér Orbán síce zakročil a kontroverzným zákonom nariadil bankám časť dlhu odpísať. Tým však len posilnil medzinárodnú nedôveru a prispel k opätovnej eskalácii problémov. V úsilí riešiť ich a upokojiť obyvateľstvo oznámil, že dlh krajiny zníži o 4 percentá – z doterajších 77 percent na 73 percent HDP – a vláda na vykrytie použije uložené rezervy s tým, že počas nasledujúcich dvoch mesiacov splatí 4 miliardy eur. Spresnil, že tri 3 miliardy eur vezme z devízových rezerv štátu a jednu miliardu zo súkromných penzijných fondov, ktoré vlani zoštátnila.

ZÁPAS S DLŽOBAMI

Orbán si verí. Dlh krajiny chce znížiť do konca roku 2012 pod 70 percent HDP a do konca roka 2014 až k 60 percentám HDP, teda k hranici odporúčanej EÚ, a až po požadované maastrichtské kritériá. Ako pravicový politik však robí kroky, ktoré skôr evokujú stalinské metódy. Nariaďuje a znárodňuje. Ostatne, aj to je v maďarskej náture.

Problémom bolo aj navrhované obmedzenie nezávislosti centrálnej banky, za ktoré bol Orbán predvolaný na koberec pred Európsky parlament a musel nakoniec ustúpiť, hoci v prejave po návrate výsledky deklaroval ako totálne víťazstvo Maďarska nad EÚ.

Ak nemá prísť krach, dane v Maďarsku sa zvýšia. Tomu dnes už nikto nezabráni. Ako oznámil minister hospodárstva G. Matolcsy, zvýšia sa dane na hry, tabak, alkohol a naftu. Oslabenie meny by mohlo priniesť oživenie exportu. Nezamestnanosť je na prijateľnej úrovni pod 11 percent. Odhadovaný ekonomický rast o 1,5 percenta je tiež akceptovateľný.

orban-viktorProblémom Maďarska však nie je hospodársky vývoj, ale nebezpečná úroveň dlhu v cudzích menách. Úroky zo štátnych dlhopisov rastú do závratných výšin a výnosy z desaťročných dlhopisov neprevyšujú 11 percent, čo je stav podobný Portugalsku. Maďarsko je v ratingovom pásme, keď si môže požičiavať iba extrémne draho. Stále väčšia časť štátneho rozpočtu tak pripadá na splátky. V roku 2013 bude musieť Budapešť refinancovať celkový dlh vo výške vyše 26 miliárd euro. Porovnateľné Česko s lepšou ekonomickou kondíciou a ratingom o 6 stupňov vyšším má dlh o tretinu nižší. Politika Maďarska sa navyše vždy sústreďovala len a len na vydávanie krátkodobých dlhopisov. Tým sa konečná suma schodku v štátnej kase vyšplhá ešte vyššie. Nedôveru v Maďarsko odzrkadľujú aj rastúce ceny poistenia proti krachu. Oproti Poľsku a Slovensku je viac než dvojnásobná. Aukcie dlhopisov s aktuálnym výnosom nad 10 percent nie je Budapešť schopná dlhodobo prefinancovať. Očakáva sa začiatok rokovaní o záchrane. Maďarsko nemá času nazvyš. K tomu Orbán namiešal koktail z iných kontroverzných faktorov, ktoré sa môžu stať pre krajinu osudné. Bankrot krajiny je reálnejší ako kedykoľvek predtým.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.