Už aj Brutus...

POZNÁMKA

Už aj Brutus...

(ib)

Caesar a rok 44 pred naším letopočtom je pre priemerne rozhľadeného človeka navždy spojený so sprisahaním, v ktorom si nesmrteľnú rolu zahral Marcus Junius Brutus. Cisár v podstate so stoickým pokojom prijímal rany sprisahancov, ale keď prišiel na rad Brutus, bol zaskočený, čo historicky dokumentuje jeho zvolanie: Aj ty Brutus?

Zabudnime však rýchlo na Bruta, ktorý je prapôvodcom všetkého dnes brutálneho, dokonca aj brutálne dokaličeného slovníka našich tínedžerov aj celebrít. Nedávno agentúra Bloomberg, založená istým filantropom (s filantropmi už tradične akosi nemáme u nás dobré skúsenosti), oznámila, že na Slovensku bude čoskoro dobre. Ekonomicky dobre. Je to naozaj brutálna rana, dokonca až tá povestná spájajúca nás s antikou. Ak za Caesara považujeme na Slovensku tú časť politického spektra, ktorá sama seba z neznámych príčin nazvala pravicou. Bloomberg totiž porovnal 30 európskych krajín a ich päťročný ekonomický výhľad. Vyzerá to tak, že o päť rokov na tom bude najhoršie Španielsko, ktorému vzrastie nezamestnanosť až na takmer 25 percent a ekonomicky bude na tom ešte horšie než teraz smrteľne zadlžené Grécko či Portugalsko. Prieskum agentúry porovnával rast HDP na obyvateľa, mieru nezamestnanosti či nerovnosť príjmov. Slovensko sa spomedzi 30 posudzovaných krajín umiestnilo na 8. mieste a zaradilo sa tak medzi krajiny s najlepším ekonomickým výhľadom.

Niečo tu teda nesedí. Tlačovka za tlačovkou, na ktorej nás zbrojnoši demokracie a svetlých zajtrajškov varovne zdvihnutým prstom častujú perspektívami katastrofických rozmerov, do ktorých „ficovláda“ systematicky vrhá celé Slovensko a zrazu takéto tvrdenie filantropického Bloomberga. Asi napokon aj samotná filantropia na Slovensku naberá normálny kurz, ak vychádzame z toho, že ide o čosi dobrovoľné, nezištné, verejnoprospešné. Protestovať môže iba ak časť „filantropov“ na verejnoprospešných prácach, pretože u nich ani o dobrovoľnosť, ani o nezištnosť určite nepôjde.

Nič však u nás nezostáva bez následkov, ani Bloombergovská dobrá vízia pre Slovensko. Okamžite po jej zverejnení zasurmili surmity v podobe najrôznejších analytikov a iných naslovovzatých komentátorov všetkého od A po Z. Tí sa poponáhľali s varovaniami v tom zmysle, že „HDP nie je práve dobrá veličina na posudzovanie kvality života v krajine“. Veď veru hej – už dávno aj na stránkach našich novín sme polemizovali nad výpovednou hodnotou údaja doteraz nazývaného HDP. Ale lepší nemáme, a ako sa zdá, s lepším neprišiel ani samotný Bloomberg. Je teda šanca, že sa nám bude dariť a po rokoch poskakovania na dne sa od neho asi konečne odrazíme. Mimochodom, to nám sľubovala práve „pravica“ už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Takže, už aj Brutus...
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.