Veľká hra pre malé Slovensko


bločková lotéria - štvorecBločková lotéria bude skutočnosťou od septembra tohto roka

Veľká hra pre malé Slovensko

Ivan BROŽÍK – Foto: internet 

Prezident I. Gašparovič podpísal novelu colného zákona, cez ktorú sa formou pozmeňujúceho návrhu zaviedol nový typ celoštátnej lotérie. Ľudia budú môcť na základe údajov z pokladničných blokov z obchodov či reštaurácií podávať žreby, ktoré sa budú žrebovať a víťazi získajú peňažné výhry. Ministerstvo financií chce takýmto krokom motivovať ľudí, aby si pri nákupoch pýtali doklady o zaplatení.

Tým by prirodzene tlačili na obchodníkov, ktorí by už nemohli ukracovať štát na dani z pridanej hodnoty. Paradoxne, podnikatelia na druhej strane navrhujú štátu, aby pokutami trestal tých občanov, ktorí si pri nákupe neprevezmú po zaplatení svoj pokladničný blok. Ich vizitkou však je, že po nedávnej kontrole finančnej správy zo sto elektronických pokladníc bolo zo strany podnikateľov falšovaných až neuveriteľných deväťdesiatsedem.

■ PRVÉHO ZAČÍNAME

Od 1. septembra si začneme odkladať pokladničné bloky. Odvtedy totiž štát zavádza bločkovú lotériu. Môžeme do nej prihlásiť všetky svoje pokladničné doklady vydané z registračných pokladníc obchodov či reštaurácií od tohto dátumu. Víťazi získajú každé dva týždne finančné výhry a raz za štyri týždne aj vecné ceny. Vyhrať finančné výhry by mohlo každých štrnásť dní desať výhercov. Podrobnosti plánuje spoločnosť Tipos zverejniť už v najbližších dňoch.

„Hlavným cieľom lotérie je obmedziť daňové úniky na dani z príjmov a dani z pridanej hodnoty, ktoré v súčasnosti podľa odhadov finančnej správy predstavujú stopäťdesiat miliónov eur,“ oznámil hovorca Tiposu Rastislav Čépe. Zároveň je to spôsob, ako prinútiť ľudí, aby za každý svoj nákup vyžadovali od predajcov pokladničné bloky.

bločková lotéria

Bločková lotéria registráciou začína 16. septembra 2013.

Možností, ako sa zapojiť do lotérie, bude niekoľko. Priamo v zberni Tiposu sa bude dať vyplniť tiket s údajmi z bločka. Okrem toho bude možné čísla z pokladničného dokladu poslať do súťaže aplikáciou cez smartfón či esemeskou. Každý prihlásený blok „dostane“ dve šance. V tej prvej má možnosť raz za štrnásť dní zabezpečiť svojmu majiteľovi finančnú výhru – až do maximálnej výšky osemnásťtisíc eur. Druhou šancou pre hráča je žrebovanie o vecné ceny, to sa uskutoční každých dvadsaťosem dní. Veľmi dôležitým benefitom je, že výhry budú oslobodené od daňových a odvodových povinností.

■ BLOČKY AKO TIKETY

Tí, ktorí boli aj doteraz zvyknutí hrať niektorú z hier Tiposu, môžu zájsť na jej ktorékoľvek obchodné miesto. Pohodlnejšie to bude cez internet, lenže pozor – už teraz na internete fungujú neautorizované stránky s názvom evokujúcim bločkovú lotériu. Treba si preto počkať na oficiálne oznámenie ministerstva financií. Inak totiž poskytujete svoje kontaktné údaje a číslo bločku neznámym subjektom, ktoré po prípadnej výhre „vášho“ bločku vás môžu kontaktovať a spôsobiť vám nepríjemné chvíľky, napríklad aj vydieraním či úžerou. Zdatnejší hráči budú môcť použiť autorizované aplikácie v „rozumných“ telefónoch a v tabletoch. Nuž a jednoduchou možnosťou, ale spoplatnenou, bude aj klasická esemeska.

Rezort financií podnikateľov ubezpečuje, že nová lotéria si nevyžiada dodatočné náklady na prípadnú úpravu registračných pokladníc. Podľa slov štátneho tajomníka Petra Pellegriniho totiž už dnes každý blok obsahuje potrebné údaje.

„Na prvom zlosovaní sa môžu zúčastniť bločky vystavené od 1. septembra 2013, to znamená, že v priebehu septembra všetky vystavené bločky si už budú môcť spotrebitelia ponechať a pripraviť sa tak, aby mohli od októbra do lotérie prostredníctvom údajov vstúpiť,“ pripomenul Peter Pellegrini. Konkrétne podmienky novej lotérii pripravuje podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho národná lotériová spoločnosť Tipos, a to v hernom pláne. Niektorí partneri národnej lotériovej spoločnosti budú podľa predstaviteľa daniarov vedieť bločky aj automaticky zaregistrovať. No predtým ako výherca získa svoju výhru, bude sa musieť preukázať bločkom, na základe ktorého tiket vyplnil.

Je už takmer chronicky známe, že bločky z elektronických pokladníc po krátkom čase na svetle blednú a stávajú sa nečitateľné. Ak si takýto bloček zaregistrujete v lotérii, môže sa vám stať, že po mesiaci sa nebudete mať čím preukázať. Preto si môžete každý bloček oskenovať a uložiť v počítači a až v prípade potreby vytlačiť. Najjednoduchšie riešenie je zakladať si prihlásené bločky do zošita s pevnou obálkou a ten ukladať do tmavej zásuvky. Jednoducho, nenechajte ich mesiac ležať niekde na chladničke v kuchyni. Tak – šťastnú ruku!Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.