Viac slovenských výrobkov na predajných pultoch!


poľnohospodárstvo 1Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek vyhlásil vojnu obchodným reťazcom

Ľudovít KUSAL

 „Bohužiaľ, šestnásť obchodných reťazcov, ktoré obsadili slovenský potravinový trh, nám robí „medvediu“ službu. Nepodporujú slovenských prvovýrobcov, potravinárov, ba dokonca ich aj zneužívajú na svoje marketingové účely,“ to sú slová ministra pôdohospodárstva na XXV. valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, s ktorými nemožno nesúhlasiť.

 Je fakt, že naše poľnohospodárstvo sa dostalo do područia obchodu. Zmena je v tom, že nový šéf rezortu chce s tým bojovať. Ľubomír Jahnátek ako keby vyhlásil obchodu vojnu. Počas XXV. valného zhromaždenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory nehovoril len o medvedej službe obchodníkov, ale zavelil: „Musíme urobiť niekoľko systémových krokov v politike zvýšenia podielu domácich potravín na trhu. Taká najrýchlejšia cesta je opäť ‚seknúť‘ do obchodných reťazcov. Musíme prijať systémové opatrenia a nastaviť domácu spotrebu, domáci predaj tak, aby sme sa vyhli sčasti obchodným reťazcom, aby sme takouto politikou upozornili občanov, že nestačí byť hrdý na Slovensko, ale je dôležité konzumovať aj naše potraviny.“

PROSPEŠNÉ CIELE

Minister Ľ. Jahnátek na rozdiel od svojho predchodcu prichádza s jasným cieľom: „Absolútne prospešná by bola obnova špecializovanej rastlinnej a živočíšnej výroby na Slovensku. Obnova malých spracovateľských jednotiek pre prvovýrobu a postupné znižovanie dovozu týchto potravín zo zahraničia. Tak zvýšime aj kvalitu a zamestnanosť v tomto sektore,“ vyhlásil nedávno v jednom rozhovore. A je dosť možné, že si konečne štát posvieti na dovozcov. Ľ. Jahnátek po nástupe do funkcie naznačil, že si vie predstaviť zmenu legislatívy a sprísnenie podmienok. Nepoctivého dovozcu treba aj trestnoprávne stíhať. Pôdohospodári chcú viac komunikovať s ministerstvom spravodlivosti, aby sa sprísnili tresty, a chcú zaviesť nový špeciálny režim na dennodenne opakované kontroly či kontroly kontrolórov. Žiada s dodať: No konečne!

VLÁDNU REŤAZCE

Samostatnou kapitolou je zneužívanie obchodu obchodnými reťazcami. Predchádzajúca Ficova vláda dala limity obchodníkom, keď nemohli napríklad pýtať od dodávateľov, prvovýrobcov peniaze na ich vlastné marketingové aktivity. Sme asi jedinou krajinou, kde bol zrušený zákon, ktorý ešte ani nenadobudol účinnosť. Lenže lobizmus bol taký veľký, že minulá vláda spravila takúto amorálnu vec. Minister Jahnátek to však chce všetko vrátiť späť a pridať ďalšie opatrenia. Slovenskí potravinári majú problémy nielen s umiestnením svojich výrobkov na zahraničných trhoch, ale situácia sa zhoršuje v schopnosti umiestniť výrobky na domácom trhu. Preto sa každoročne výrazne zvyšuje množstvo dovážaných potravín v porovnaní s množstvom potravín exportovaných. Kým v roku 2008 sa dovážané potraviny podieľali na celkovom dovoze všetkých výrobkov 5,8 percenta, v roku 2009 sa potraviny na celkovom dovoze podieľali už 7 percentami. A koľko potravín v našom maloobchode pochádza zo Slovenska? Očakávaná odpoveď – čoraz menej. Kým ešte v roku 2008 predstavoval tento podiel 42,8 percenta, vlani bol už len okolo 30 percent. Dve z troch potravín teda dovážame zo zahraničia. A akú majú kvalitu, to je zase o inom. Tým, že sa v obchodnej sieti čoraz výraznejšie presadzuje tovar z dovozu na pultoch obchodných reťazcov a stále klesá zamestnanosť v potravinárskom priemysle.

■ VARUJÚCI VÝVOJ

Práve dlhodobé zhoršovanie podnikateľského prostredia pre potravinárov a rast dovozu potravín sa podpísali pod to, že potravinársky priemysel sa stal odvetvím s najvyšším rastom nezamestnanosti, s najväčším poklesom konkurenčnej schopnosti a s najnižšou rastovou dynamikou. Od vstupu Slovenska do EÚ prišlo o prácu v poľnohospodárstve a potravinárstve vyše 30 000 ľudí a ďalších 100 000 v pridružených odvetviach. V samotnom potravinárstve predstavuje negatívny vývoj v oblasti zamestnanosti problémy aj pre iných. Počas rokov 2005 až 2009 klesol počet pracovných miest v tejto oblasti o 3 970. Jedna pracovná pozícia v potravinárskom priemysle však na seba viaže ďalších 6 až 7 pracovných miest... Je čas to všetko zmeniť.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.