Skip to content

Dnešný dátum:

štvrtok, 12 júna, 2025
Menu

Za zelenými stolmi v súbojoch s malou loptičkou sme nikdy nehrali druhé husle

21 mája, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

História stolného tenisu na Slovensku vzbudzuje rešpekt

Text a foto: Vladimír MEZENCEV

Kuriozitou je, že slovenský stolný tenis sa oficiálne zrodil v novembri 1925 v Prahe, kde založili Čs. table – tenisovú asociáciu s celoštátnou pôsobnosťou, teda od západočeského mesta Aš až po Jasyňu, najvýchodnejšiu obec vo vtedajšej Podkarpatskej Rusi. Aj keď v tých časoch sa podstatná časť aktivít spájala s českými regiónmi, Slovensko v rozvoji a neskôr i úspešnosti tohto obľúbeného športu však nikdy nehralo druhé husle. Z bohatých dejín stolného tenisu u nás stačí vytiahnuť iba jeden argument: už vo februári 1925 sa v bratislavskom hoteli Savoy uskutočnil prvý medzinárodný turnaj!

O rok neskôr už čs. asociácia patrila medzi deväť z tých, ktoré vytvorili Medzinárodnú stolnotenisovú federáciu (ITTF). Tá sa odvtedy rozrástla až tak, že dnes ju tvorí 227 národných zväzov (vrátane slovenského) ‒ takýmto počtom sa nemôžu pochváliť ani také rozšírené športy na celej planéte, akými sú basketbal a futbal. Pritom stolný tenis sa stal olympijským športom až v roku 1988 v Soule.

ZLATÉ ROKY

Ešte spoločný český a slovenský stolný tenis zažil najkrajšiu a najúspešnejšiu éru v rokoch 1932 ‒ 1957. Za toto obdobie naši reprezentanti získali až dvadsaťsedem titulov majstrov sveta, z nich štvrtina patrila Slovákom. Päť zlatých patrilo Františkovi Tokárovi, okrem toho mal aj dve strieborné a tri bronzové, o dva svetové primáty sa zaslúžil Max Marinko…  Zatiaľ poslednou slovenskou medailistkou zo svetových šampionátov dospelých v individuálnych súťažiach je Alica Chladeková-Grofová, strieborná z MS 1973 v Sarajeve. Spomínaná trojica takto získala sedem titulov svetových šampiónov, štyri druhé a päť tretích miest. Celkom slušná bilancia, aj keď výpočet všetkých ďalších úspechov slovenských stolných tenistov do dnešných dní by zabral skutočne veľký priestor.

Z tých nasledujúcich po „zlatých rokoch“ ešte v minulom storočí si zaslúžia spomenúť ešte Štefan Kollárovits, držiteľ troch bronzov z ME družstiev, okrem toho medzinárodného majstra Anglicka a potom i celého Spojeného kráľovstva, teda i Škótska, Walesu a Severného Írska. Čo je zaujímavé – trinásťkrát sa stal majstrom Viedne a po všetkých týchto prvenstvách mu ceny odovzdávali rakúski kancelári, konkrétne Bruno Kreisky, Franz Vranitzky a Fred Sinowatz. Podobnú situáciu zažil v Západnom Nemecku, kde mu cenu za prvenstvo odovzdal kancelár SRN Willy Brand…

ČAS OSLÁV

Začal sa v marci a oslavy potrvajú do novembra. Ich úvodom bolo otvorenie výstavy v Múzeu Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) pod názvom 100 rokov súbojov s malou loptičkou a zároveň uviedli do života poštovú známku v náklade až 250-tisíc kusov, prvú v dejinách Slovenskej pošty venovanú tomuto športu. Tento slávnostný akt uskutočnili prezident SR v rokoch 2004 ‒ 2014 a zároveň čestný člen SOŠV Ivan Gašparovič a najúspešnejšia slovenská stolná tenistka všetkých čias Alica Chladeková-Grofová.

Pri otvorení tejto výstavy a uvedení novej poštovej známky do obehu prezident SOŠV Anton Siekel povedal: „V mene SOŠV chcem vyjadriť obrovský rešpekt k histórii stolného tenisu u nás. Stovka nie je len číslovka, ale vyjadruje tiež množstvo úspechov. Slovenský zväz stolného tenisu je spoľahlivý partner… Práve tento šport ukazuje, ako vie spájať generácie a prinášať radosť z pohybu…“

ŠAMPIONÁT NÁDEJÍ

Od 7. do 11. mája bude Bratislava dejiskom ME do dvadsaťjeden rokov, na ktorých sa predstaví 112 perspektívnych hráčov (po 56 chlapcov a dievčat) z celého kontinentu, medzi ktorými nebude chýbať ani výkvet slovenských juniorov, ovenčený nejedným medzinárodným úspechom. Budú ho tvoriť Adriana Illašová, Dominika Wiltschková, Samuel Arpáš, Damián Flóro a Samuel Palušek.

V júni sa uskutoční konferencia SSTZ v Bratislave, ktorá bude pozostávať z troch častí: pracovnej, volebnej a zo slávnostnej, na ktorej by nemali chýbať všetky žijúce významné osobnosti slovenského stolného tenisu, a tých je stále solídny počet vrátane európskych medailistov. Medzi hosťami budú i poprední funkcionári svetovej a európskej stolnotenisovej federácie. Bodku za jubilejným rokom dá novembrové spoločné stretnutie predstaviteľov slovenského a českého stolného tenisu v Prahe.

V súvislosti so súčasným postavením stolného tenisu v celom našom športe musíme zdôrazniť, že registruje až takmer trinásťtisíc hráčov a funkcionárov, z pohľadu prideľovania štátnych dotácií jednotlivým zväzom je stolnotenisový s 1 541 779 eur jedenásty v poradí. Viac dostali iba futbalisti, hokejisti, tenisti, atléti, cyklisti, hádzanári, volejbalisti, kanoisti, lyžiari a basketbalisti. Teda v prevažnej miere zväzy, ktoré združujú najobľúbenejšie kolektívne športy, ako aj ďalšie najsledovanejšie. Medzi nimi, samozrejme, nemohol chýbať náš vôbec najúspešnejší olympijský šport – kanoistika. Len pre zaujímavosť – po futbale, teda po najrozšírenejšom a najobľúbenejšom športe u nás, v poradí druhý ľadový hokej združuje v súčasnosti približne 11 600 registrovaných členov vo všetkých vekových kategóriách vrátane žien…

 

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia