Zasiali dobre

Ako píšeme na inom mieste, výsledky tohoročnej žatvy nebudú práve povzbudivé. Extrémne výčiny počasia poznačili úrodu obilnín na Slovensku a môžu negatívne zasiahnuť do vývoja cien potravín. Kým naši poľnohospodári majú hlavy v smútku, výsledky „žatvy“ niektorých našich politikov naznačujú, že zasiali viac ako dobre.

Exminister financií I. Mikloš je podľa zdrojov blízkych Európskej banke pre obnovu a rozvoj horúcim kandidátom na kreslo jej viceprezidenta. Funkciu v Londýne má prevziať po J. Fischerovi, ktorý kandiduje v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Českej republike. Samotný Mikloš, ako inak, sa k tejto téme nevyjadruje. Pre istotu si však bol svoju teplú stoličku pozrieť vopred, aj keď oficiálne štvordňovú návštevu britskej metropoly odôvodnil účasťou na hrách tridsiatej letnej olympiády

Úradujúca vláda z Miklošovej nominácie nadšená nie je minimálne z dvoch dôvodov. Prvým je kolaps daňových úradov na Slovensku a z neho vyplývajúce katastrofálne následky na tohoročný štátny rozpočet. Druhým, o nič menším dôvodom je nominácia bývalej šéfky Fondu národného majetku SR A. Bubeníkovej do Rady expertov pomáhajúcich gréckej vláde pri privatizácii štátneho majetku. Súčasné vedenie ministerstva financií tvrdí, že Bubeníkovú do funkcie nominoval v júli minulého roku práve Mikloš prostredníctvom vtedajšieho zástupcu Slovenska v pracovnej skupine Eurogroup M. Bruncka. Stalo sa tak ešte pred vypuknutím kauzy Gorila, v ktorej je Bubeníková jedným z kľúčových aktérov. Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku tvrdí, že vymenovanie Bubeníkovej nasledovalo po absolvovaní výberového konania. Zdá sa, že išlo o mimoriadne utajovaný výberový proces a nebyť kauzy Gorila, nikto by o teplom miestečku pre Bubeníkovú za tritisíc eur mesačne ani netušil. Dokonca ani parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, keďže Miklošova nominantka príjmy z tejto funkcie v majetkovom priznaní neuviedla. Reči o tom, že členovia Rady expertov musia spĺňať vysoké odborné a etické štandardy, vyznievajú v tejto súvislosti minimálne nedôveryhodne. Nech to je tak či onak, tohoročná žatva pre týchto dvoch spomínaných politikov dopadla úspešne.

                                                                                                      (ob)

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.