Zostanú na matičnú činnosť iba spomienky?


Dom Matice slovenskej v Komárne sa ocitol vo vážnych existenčných problémoch

Zostanú na matičnú činnosť iba spomienky?

Zhováral sa Dušan D. KERNÝ

Z ešte marcového webu ahoj Komárno som sa dozvedel, že D MS Komárno má veľké nedoplatky za kúrenie a eventuálne mu hrozí exekúcia. Je D MS Komárno za vodou, teda sú vyriešené ekonomické problémy na jeho prevádzku? S touto otázkou sme prišli za riaditeľom Domu Matice slovenskej v Komárne Jozefom Česnekom. Nie, ale je to trochu komplikovanejšie, aby som vedel jednoznačne odpovedať.

Jozef Černek DMS KomárnoV prvom rade som presvedčený, že situáciu zvládneme. Už len preto, že len čo sme ohlásili problém, ozvalo sa nám množstvo našich podporovateľov z Komárna, ale aj z iných miest. Priatelia našich krúžkov, dokonca aj samotní mladí umelci sú pripravení nám pomôcť, ako sa len bude dať. V každom prípade budova ako taká tu iste stáť bude, otázne však je, koľko priestoru bude na umeleckú a matičnú činnosť a koľko sa prenajme na komerčné ciele. Dnes na našu činnosť využívame dve zrkadlovky, z toho jednu si študenti spravili sami svojpomocne, veľkú divadelnú sálu, učebňu, výstavnú a koncertnú sieň, zasadačku a dve kancelárie. Ostatné priestory sú už prenajaté alebo na prenájom čakajú. Už sa podarilo dohodnúť prenájom aj mojej kancelárie a dali sme do ponuky i zasadačku. Výstavná sieň, zrkadlovka, učebňa, a najmä divadelná sála sú pre kultúru, tak ako ju už roky budujeme, nevyhnutné.  Ako posledné riešenie by bolo uzavretie divadelnej sály a prenájom učební na komerčné ciele. Ak by sa nájomcovia našli, dom by to zachránilo a dokonca by bol aj ziskový. To však už bude musieť spraviť nový riaditeľ domu, pretože by to znamenalo zastavenie tej činnosti, pre ktorú som bol vymenovaný do funkcie a prečo som ju prijal. Ja sa v prvom rade cítim byť matičiarom a nie developerom. Myslím si, že dom má všemožne poskytovať útočisko kultúre, Matici a najmä mládeži, dôchodcom a všeobecne obyvateľom so záujmom o kultúrnu činnosť. Ak stratíme sálu, ostane nám síce parádna nehnuteľnosť, ale na tú matičnú činnosť budeme mať len pekné spomienky.

Koľko dostáva D MS na svoju činnosť od ústredia MS?

                Ústredie nám dáva toľko, koľko môže, teda koľko schválil výbor. Dnes je to síce len 600 eur mesačne (náklady sú okolo 3 500 eur), ale v minulosti nám pomohli s výmenou kotlov a s rekonštrukciou bývalého služobného bytu. Ústredie od nás odkúpilo aj nadbytočné auto, aby sme mohli vymeniť ozvučenie sály. Tú sa snažíme dostať do takého stavu, aby sme ju mohli ďalej komerčne prenajímať a dosahovať požadovaný štandard. Môj predpoklad je, že ak by na činnosť ústredie pridalo nám, chýbalo by iným domom a situácia by sa vyhrotila tam.  

Ako sa vytvára rozpočet D MS na rok, v čom je nedoplatok za kúrenie neočakávaný, s čím to súvisí?

Rozpočet závisí od možností ústredia a má súvis s organizáciou matičných podujatí, ale aj odberov energií. Práve tu sme sa my rozbehli možno trochu viac, ako to bolo v minulosti. Náš dom v Komárne patrí medzi najväčšie (má okolo 3 700 štvorcových metrov), no rozpočet tomu nezodpovedá. Nemyslím si však, že je to prehliadaním ústredia. Dom bol dlhé roky rentabilný a s približne rovnakým rozpočtom to ako-tak zvládal, pretože veľa priestorov prenajíma. Žiaľ, jeden z najväčších priestorov bol prenajatý neplatičom. Právo je síce na našej strane a celá vec je na súde, ale vzhľadom na obštrukcie dotyčného „podnikateľa“ potrvá ešte dlho, kým peniaze uvidíme. Najmä to nás dostalo do problémov. Navyše situácia v Komárne nie je dobrá a je veľmi ťažké nájsť podnikateľa, ktorý si prenajme priestor u nás. Zrekonštruovaný priestor sa nám dlho nedarilo prenajať vôbec, ale vykurovať sa musel, keďže regulácia je zastaraná a nie je možné sektorovo vypínať kúrenie . Ďalší problém vznikol s tým, že sa vymenili kotly za nové a mali byť úspornejšie. Zima však bola dlhšia a vďaka množstvu akcií sme kúrili viac, ako sme predpokladali. Tak nám vznikol nedoplatok.

● Visí nad D MS skutočne exekúcia?

V tejto chvíli nie, no robíme si podrobný finančný plán, a tým, že platíme preddavky na kúrenie a zároveň sme začali splácať nedoplatok, v letných mesiacoch vyčerpáme našu rezervu a už auguste nebudeme našimi príjmami vedieť pokryť výdavky. Inými slovami, reálne nám hrozí, že už v auguste nebudeme vedieť zaplatiť bežné účty za elektrinu, plyn alebo nevyhnutné revízie.  

● Čo by to znamenalo pre činnosť samotného D MS a čo pre záujemcov, ktorí D MS využívajú, čo by to znamenalo pre činnosť samotnej MS?

Ten najlepší scenár, ak nezoženieme prostriedky, je, že nebudeme vedieť zaplatiť povinné revízie a nebudeme môcť prevádzkovať divadelnú sálu. Tým prídeme o značné príjmy a nebudeme vedieť zaplatiť elektrinu. Čo by bol samozrejme koniec aj tých matičných činností, ktoré sa nedejú v sále. Budeme musieť odpojiť od vykurovania všetko to, čo nie je prenajaté, a tým by sa z našej budovy stal len priestor, kde sídlia firmy, a nie kultúrny stánok. Matičná, kultúrna a spoločenská činnosť v Komárne by bola vážne ohrozená. Lenže zasiahlo by to aj ďalšie inštitúcie a ľudí, povedzme školy, ktoré u nás mávajú výchovné koncerty, kapely, ktoré u nás nacvičujú. Dôchodcovia, ktorí k nám chodia cvičiť alebo na meditácie. Bol by to veľký úder nielen pre Maticu ako takú, ale pre celé mesto a okres.

V akom štádiu riešenia celý problém je?

Hľadáme všetky dostupné riešenia. Sponzori našich najväčších krúžkov im dali na činnosť nejaké prostriedky. Krúžky nám prisľúbili, že s nimi môžeme disponovať. Zároveň nám pomôže aj MO MS v Komárne a určite 2 percentá z daní, o ktoré sme požiadali našich podporovateľov. Obyvatelia mesta nám taktiež prisľúbili pomoc a organizujeme podujatia, z ktorých výťažok pôjde na podporu domu. V tejto chvíli nám chýba asi 4 000 eur. Nie je to malá suma, ale ak by sa nám podarilo dať do dlhodobého prenájmu zasadačku, ďalšie priestory a najmä ak by sme dokázali prenajať veľkú sálu aspoň raz týždenne, tak to zvládneme. Dôležité bude prežiť leto, keď sa sála prenajať nedá vôbec. Ak zvládneme júl, august a september, dom prežije aj s veľkou sálu. To je teraz náš cieľ.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.