3 OTÁZKY pre: Mgr. Štefana NIŽŇANSKÉHO, bývalého riaditeľa STV


Nižnansky Štefan - štvorec3 otázky pre: Mgr. Štefana NIŽŇANSKÉHO, bývalého riaditeľa STV

Na obrazovky kvalitu a nie vulgárnosť

Zhováral sa Ivan BROŽÍK

V parlamente sa objavila iniciatíva, ktorej cieľom je obmedziť narastajúci trend vulgarizácie, perverznosti, hraničnej krutosti a všadeprítomnej obscénnosti.

Sledujem ich, viem aj o najaktuálnejšej a považujem ich nielen za legitímne, no tiež za prospešné a potrebné. Nemyslím si však, že nasmerovanie priamo do prostredia komerčných televízií niečo pomôže. Vyzývať, upozorňovať, žiadať i protestovať je potrebné podľa mňa smerom k zákonodarcom, výkonnej moci aj regulačným orgánom. V tomto prípade k Rade pre vysielanie a retransmisiu.

● Ako je to naozaj so zvyčajným tvrdením predstaviteľov médií: diváci/poslucháči si to žiadajú...

Je to len zásterka, primitívna výhovorka. Problém aj riešenie vidím však inde a v inom: v upevnení postavenia i v rozvoji verejnoprávnych médií. Pri kvalitnej programovej ponuke by bol viditeľný rozdiel, aj divák na Slovensku by rád a často použil diaľkový ovládač smerom ku kvalite, k hodnotám, ku kultúre, k športu, k ušľachtilej či intelektuálnej zábave. Stačí pripomenúť, že televízna zložka RTVS vysiela na začiatku septembra 2013 na dvoch programových okruhoch, kým Česká verejnoprávna televízia poskytuje svojim koncesionárom už šesť programových služieb.

● Je na Slovensku dostatočný divácky či poslucháčsky potenciál, ktorý by „uživil“ médium vyhýbajúce sa vulgárnosti a obscénnostiam?

Divácka verejnosť u nás sa po prevrate chytila sama do hlbokej pasce – dala sa nalákať na niečo nové, na cudzie, pokrivené vzory, idoly, bulvár. Štát mal už vtedy zohrať dôležitejšiu a dôslednejšiu úlohu v ochrane morálky, etiky, kultúrnosti. Vytvorením kvalitnej alternatívy, mediálnej autority zastrešujúcej najkvalitnejších tvorcov, ktorí sa neženú len za peniazmi či mediálnou slávou na prvých stránkach bulvárnej tlače.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.