Anketa OTO bola dôstojná, kazil ju len nepatričný exhibicionizmus


Absolútny víťaz Marcel Merčiak mohol odísť zo slávnostného večera so štyrmi soškami

Anketa OTO bola dôstojná, kazil ju len nepatričný exhibicionizmus

Rudolf ZELENAY

Sledoval som vyhlásenie výsledkov 13. ročníka ankety OTO 2013 v réžii verejnoprávnej televízie na jej prvom programe. Keď som sa s tým zdôveril priateľovi, stroho poznamenal: tak ti treba. Viem veľmi presne, kam mieril.

Ako ho poznám, v prvom rade s nevôľou prijal faux pas moderátora Mateja Cifru Sajfu, keď ako prvý podával ruku dôstojnému, všeobecne uznávanému majstrovi Ladislavovi Chudíkovi. Aby toho nebolo dosť, neokrôchanosť prejavil aj pri stretnutí s legendárnou herečkou Máriou Kráľovičovou. Osobne ma potešilo, že titul absolútnej osobnosti televíznej obrazovky za vlaňajšok získal Marcel Merčiak. A pritom z troch sošiek, ktoré si počas večera prevzal, mohli pokojne byť neuveriteľné štyri, keby v kategórii Moderátor/ka TV športu neskončili spolu s Petrom Varinským za Lenkou Čvirikovou Hriadeľovou, čo človek znalý športovej problematiky strávi s rozpakmi. Je to však skutočnosť. Aj keď logika absentuje. Pani Lenka má už šesť ocenení tohto druhu, takže o náhodu asi nejde. Navyše treba rešpektovať okrídlenú historickú pravdu – vox populi, vox dei. Víťazstvo Lucie Barmošovej (moderátor/ka TV spravodajstva) určite nikoho neprekvapilo, lebo išlo o jasnú jednotku tejto kategórie.

DISKUTABILNÁ KATEGÓRIA           

OTO 2012Organizátori ankety rozšírili počet kategórií na sedemnásť. Nominácie priniesli očakávania, ba aj prekvapenia. Diskutabilné je, či má kategória Komentátor TV športu oprávnenie, keďže s výnimkou inštitúcie „RTV a dvojbodka“ žiadna iná televízia na území SR priame športové prenosy prakticky neposkytuje. Narážam tým na konkurenciu adeptov, ktorá je napríklad v porovnaní s kategóriami Spevák, Speváčka, Herec, Herečka až priveľmi úzka, výberom prípadných nominantov neprevyšujúca počet prstov na jednej ruke. Opäť sa potvrdilo, že diváci fandia skromnému, pracovitému a ľudsky sympatickému Patrikovi Hermanovi pred hviezdami typu Zlatica Puškárová. Odvážny Jozef Kubínyi nečakane, no presvedčivo triumfoval v kategórii Redaktor TV spravodajstva a rovnako svojský zabávač Andrej Bičan (Moderátor zábavných programov) v konkurencii Vila Rozborila a Martina Rauscha-Pyca. Nejde o šok, skôr o celkovú obľúbenosť.

SKUTOČNE PANELÁK?

Vôbec mi nechýbalo, že sa vo finále neobjavila diskusná relácia pre malý okruh vyvolených Večer pod lampou. Diváci zrejme vycítili, že starý h(H)ríb je nejedlý, a rovnako i v prípade primitívne servírovanej markizáckej relácie Smotánka. S rozpakmi som prijal výsledok kategórie Seriál roka. Panelák hodnotím stručne: plytký a vulgárny. Mal by byť leskom, ibaže odzrkadľuje biedu s rušivými momentmi, akými sú napríklad nevkusné chlípanie, rozprávanie s plnými ústami a viaceré tzv. dialógy, vrátane vystupovania detských postavičiek. Bolo by bezpochyby zaujímavé vedieť, s akým rozdielom zaostal zaujímavý seriál Horúca krv za Panelákom. Herecké výkony predstaviteľov Horúcej krvi sú totiž neodškriepiteľne na vyššej úrovni, taktiež scenár je kvalitnejší a dynamickejšie rozvíja dej. Zábavný program Partička sa ocitol medzi zosnulými. Vyhral, no zároveň na obrazovke skončil. Úprimne treba priznať, že najviac sa na ňom zabávali jeho tvorcovia a protagonisti. A to je v porovnaní s reláciami 5 proti 5 a Legendy popu žalostne málo.

■ DOJEMNÉ VYZNANIE

Väčšinu účastníkov ankety potešilo prvenstvo Moniky Hilmerovej (Herečka) a Jána Koleníka (Herec). Zablahoželať treba hereckému objavu roka Jánovi Jackaninovi i tvorcom Programu roka 2012 – Srdce pre deti. V kategórii Spevák dominovala legenda, čerstvý šesťdesiatnik Miro Žbirka, pre ktorého je slovenská tvorba v oblasti popu prioritou. Speváčka Celeste Buckinghamová prekvapujúco nechala za sebou populárne duo Zuzana Smatanová – Nela Pocisková. Takýto výsledok sa nedal predvídať.

Dôstojným vyvrcholením takmer trojhodinového programu bolo uvedenie osobností do Siene slávy. Dojemné vyznanie dlhoročnej hereckej stálice Magdy Pavelekovej v jej súčasnej neľahkej životnej situácii na vozíčku znásobilo presvedčenie, že o rok sa na slávnostnom vyhlásení určite zúčastní. V tom momente určite nebolo nikoho, kto by jej naplnenie tohto predsavzatia neprial. Celkový dojem vyznel pomerne priaznivo. Vleklou sa však stáva istá dávka exhibicionizmu či už v radoch zúčastnených alebo sponzorov. Citeľná je rivalita medzi jednotlivými televíziami, čo je pochopiteľné, no v konečnom dôsledku ide najmä o osobnosť televíznej obrazovky bez ohľadu na to, akú inštitúciu nominanti reprezentujú.

                                                                                             Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.