Polčas vládneho rozpadu pomaly, ale iste vyprší
Štefan ZLATOŠ – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA
Končiaca schôdza Národnej rady Slovenskej republiky je toho dostatočným dôkazom. Nikto ani len netuší, ako dopadnú koaličné hlasovania o koaličných návrhoch, dokonca ani samotná koalícia zjavne nie.
Príkladom je hneď hlasovanie o uznesení k sankciám. Umrie koalícia už na tejto schôdzi? Alebo už na najbližšej? Predseda vlády Robert Fico môže byť (oprávnene) pobúrený takýmito otázkami, ale nikto iný ako vládna koalícia pre svoju nekompaktnosť nevytvára na to výživnejšiu politickú pôdu.
■ HURÁ, PRÁZDNINY!
Schôdza NR SR sa má podľa plánu skončiť pred polovicou júna a potom, naozaj našťastie, budú poslanci rokovať až v septembri. Možno povedať, že na tejto júnovej schôdzi asi dominovala transakčná daň. Je to najmä opozičná téma, ale koalícia predviedla svoju vnútornú „opozičnosť“ k transakčnej dani v podstate dokonale. Zostalo z nej iba torzo „Venuše“, bezruké práve tak ako slávna socha. Napokon sme sa dozvedeli, že po mnohých transakčných „amputáciách“ výnimku z platenia transakčnej dane budú mať po novom aj cirkevní zriaďovatelia pri posielaní peňazí ich školám a školským zariadeniam. O amputácie pôvodných paragrafových znení zákona o transakčnej dani sa postarali hneď až dve vraj „koaličné“ strany.
■ MATICA VYTRVALA
O novele zákona o Matici slovenskej z dielne SNS sa nebude ďalej rokovať. Poslanci totiž odsúhlasili návrh koaličnej poslankyne Ľubice Laššákovej (Hlas ‒ SD) na nepokračovanie rokovania o návrhu. Novelu do parlamentu predložili poslanci za SNS. Navrhli v nej okrem iného zmeny pri voľbe predsedu Matice slovenskej. Chceli ňou presadiť, aby sa predseda volil na štyri roky a aby tá istá osoba mohla zastávať tento post len dve funkčné obdobia po sebe. Zmenu odôvodňovali cieľom „zabezpečiť pravidelnú obmenu vo vedení inštitúcie“ aj „jasné pravidlá fungovania jej orgánov“. Poslanci z Hlasu ‒ SD tentoraz už skôr avizovali, že sa s návrhom koaličného partnera (našťastie) nestotožňujú. Hovorili o tom, že Matica slovenská je nezávislá, samosprávna a suverénna a politici by do jej fungovania nemali zasahovať.
■ BEZZUBÉ UZNESENIE
Nie, to nechce byť kritika jeho zámeru, ale ide o jeho vykonateľnosť v praxi. „Je potrebné, aby sa vykonateľnosťou zaoberala Národná rada SR a ostatné štátne orgány, v pôsobnosti ktorých sa týka prijímanie a vykonávanie sankcií,“ uviedol koaličný minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Uznesenie predložila koaličná SNS. A hlasovanie zaň z pohľadu „koalície“? Za návrh hlasovalo 51 zo 76 prítomných poslancov. Išlo o celý klub SNS, väčšinu klubu Smeru ‒ SD, ale aj (iba?) niektorých zákonodarcov z Hlasu ‒ SD a viacerých nezaradených. Proti hlasoval Ján Ferenčák (Hlas ‒ SD), ďalších dvadsaťtri poslancov, najmä z klubu Hlasu ‒ SD, sa hlasovania zdržalo. Viac ku koaličným trom prútom Svätopluka fakt asi netreba písať.
■ OPOZIČNÁ FRAŠKA
Poslanci Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby neotvorili mimoriadnu schôdzu výboru k údajnému sledovaniu českého europoslanca Tomáša Zdechovského, ktorý viedol „kontrolnú delegáciu Európskeho parlamentu“ na Slovensku. O podozreniach sa však nechali informovať na ďalšom zasadnutí výboru.
Členovia výboru o tom informovali po skončení rokovania. Podpredseda výboru Peter Šuca (Smer ‒ SD) poznamenal, že dostupné sú iba informácie z médií. Podozrenia o sledovaní europoslanca tajnou službou označil za „absolútny nezmysel“. „Keď niekto povie, že niekto si ide zabehať na hrádzu a vybehne za ním muž v rifliach a v koženej bunde a bude ho sledovať, pre Kristove rany. Keď to tak bolo, tak treba zrušiť celú tajnú službu a všetky bezpečnostné zložky. Je to absolútny nezmysel,“ uviedol Šuca.
■ KAUZA HACIENDY
Mimoriadna schôdza k dianiu v Poľnohospodárskej platobnej agentúre nebude (PPA) ‒ poslanci neschválili jej program (o téme viac píšeme na strane šesť). Poslanci ju síce otvorili, vzápätí však neschválili program. Proti programu schôdze bolo (zas) iba štyridsaťsedem koaličných poslancov najmä z klubu Smeru ‒ SD, ale aj niektorí z Hlasu ‒ SD a zo SNS. Prostredníctvom uznesenia chceli poslanci požiadať generálneho prokurátora, aby do správy predkladanej NR SR doplnil samostatnú časť o zhodnotení činnosti prokuratúry v oblasti možného zneužívania dotácií, poskytovaných prostredníctvom PPA. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč mal zase predložiť správu o hodnotení činnosti PPA pri plnení jej kontrolných povinností.