Matica navrhuje pôdu pre neprispôsobivých


cigáni štvorecRómovia si chcú sami prerozdeľovať peniaze z úradov práce

Matica navrhuje pôdu pre neprispôsobivých

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Uprostred informačného huriavku pri druhom kole volieb predsedov samosprávnych krajov, keď politici a médiá sa zaoberali najmä zvolením Mariana Kotlebu za predsedu VÚC v Banskej Bystrici, zanikli informácie, že niektorí rómski aktivisti prišli s výzvou, aby dávky z úradov práce nerozdeľovali štátne inštitúcie, ale rozdeľovať si ich vraj budú samé akési rómske samosprávy. Okrem toho, že rómske osady majú vajdov a poznáme aj niekoľkých rómskych starostov v niektorých obciach, verejnosť o funkčných rómskych samosprávach zatiaľ nič nepočula.

Počula ale o úžerníctve pri pôžičkách a následnom inkasovaní nehoráznych súm z dávok vyplácaných rómskym poberateľom sociálnej výpomoci. Takže niektorí rómski aktivisti chcú, aby štát nevyplácal dávky na úradoch práce. Štát má poukázať peniaze na špeciálne kontá a z tých si peniaze preberú zodpovední predstavitelia rómskych komunít. Asi nie úžerníci, tí by azda až takto otvorene svoje zločiny nepáchali. Aj keď...

OTÁZNIKY ZA MILIÓNMI

Prebehlo to éterom taRomovalkmer nebadane, ale práve preto je to pozoruhodné. Potichu sa tu v úzadí štartuje motor, ktorý raz môže rozbehnúť veľkú karavánu ťažkých mechanizmov. Obviňovanie sa politikov takzvaných štandardných strán, kto a koľko nesie zodpovednosti za víťazstvo M. Kotlebu v srdci Slovenska, opäť len potvrdzuje, že páni oficiálne platení zo štátneho rozpočtu sa nepozerajú do budúcnosti a za minulosť nechcú niesť zodpovednosť. Je iba otázkou času, keď odpoveďou na takéto správanie sa politikov nebudú len protestné prejavy občanov vo voľbách. Prídu aj kroky niektorých vzdelaných a informovaných zástupcov rómskej komunity, ktorí sa budú dožadovať primeraného vplyvu na prerozdeľovanie peňazí určených na pomoc rómskej menšine.

Nie je tajomstvom, že rómski aktivisti spolu s predstaviteľmi občianskych organizácií upozornili už dávnejšie na fakt, že suma okolo dvesto miliónov eur z fondov Európskej únie, určená na pomoc rómskej komunite, sa akosi rozplynula nevedno kde. Mimovládne organizácie, ktoré ako občianske združenia predstavujú tzv. tretí sektor, obviňujú predchádzajúce i súčasnú vládu. Štátne orgány odpovedajú tým, že peniaze pretiekli práve cez tretí sektor.

  • VINNÍK POLLÁK?

Po nedávnych župných voľbách predstavitelia pravice v súvislosti so zvolením župana M. Kotlebu zaútočili na vládny Smer-SD aj argumentom, že vládna strana ustanovila za splnomocnenca pre rómske komunity predstaviteľa parlamentného zoskupenia OĽaNO. Tým je Peter Pollák, ktorý toho zatiaľ vo funkcii veľa nestihol, ale viniť ho za všetko, čo tu politici zanedbávali vyše dve desaťročia od vzniku samostatnej Slovenskej republiky a takmer štvrťstoročie od zmeny politického režimu, to je veľká demagógia. Pritom predložil návrh rómskej reformy v duchu porekadla: Bez práce, nie sú koláče. To nie je zanedbateľné. Rovnako spolupracoval na už definitívne schválenom zákone o hmotnej núdzi, podľa ktorého bude musieť ich poberateľ odpracovať 32 hodín na verejno-prospešných prácach za dávku takmer 62 eur.

Možno aj preto, samotný splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák dostal výhrady k svojmu pôsobeniu aj zo strany Rómov, no nesúhlasí napríklad s kritikou predsedu Strany rómskej únie Františka Tanka. Splnomocnenec sa už dávnejšie vyjadril, že Strana rómskej únie podľa svojich zverejnených vyjadrení nepochopila snahu komplexne a spravodlivo riešiť dlhodobé problémy sociálne znevýhodnených obyvateľov.

KRITICI REFORMY

Podľa splnomocnenca tí, ktorí podporujú zachovanie súčasného stavu segregovaných komunít a odmietajú zavedenie zmien, škodia práve ľuďom, ktorí zápasia s existenčnými problémami. Rómska reforma sa vraj neobmedzuje len na sociálny systém dávok, ale navrhuje aj také zmeny v sociálnom systéme, ktoré pomôžu vyčleniť sa z extrémnej chudoby občanom, ktorí si plnia svoje povinnosti voči spoločnosti. Splnomocnenec Pollák tvrdí, že opatrenia v reforme vyvolávajú nevôľu a nespokojnosť najmä u ľudí správajúcich sa nezodpovedne voči svojej rodine, blízkemu okoliu a štátu, ale chcú využívať sociálny systém bez toho, aby si zodpovedne plnili povinnosti voči rodine, obci a štátu.

Peter Pollák je presvedčený, že „obyvatelia rómskych komunít, ktorí poberajú sociálne dávky, budú akceptovať pripravované zmeny v sociálnom systéme, pretože sami zistia, že byť zodpovednými sa im oplatí. Súčasťou reformy sú aj oblasti ako vzdelávanie, bývanie, zamestnanie, vymožiteľnosť práva a rôzne podporné politiky, ktorých zámerom nie je urobiť zo sociálne odkázaných ľudí ešte chudobnejších. Realizovaním jednotlivých opatrení reformy, ako sú napríklad zavedenie celodenného systému vzdelávania, predĺženie povinnej školskej dochádzky, podpora zamestnávateľov, ktorí prijmú do zamestnania dlhodobo nezamestnaných, prestanú byť poberatelia dávok závislí od sociálneho systému“. Nuž, otázka je, kto a kedy to dokáže uskutočniť...

  • OBRÁBAŤ PôDU

Matica slovenská má predstavu ako čiastočne napomôcť k chudobe slovenských Rómov, a tým aj k riešeniu tejto závažnej otázke. Predseda MS Marián Tkáč sa pre médiá v tejto súvislosti vyjadril: „Výsledky volieb v banskobystrickom kraji okrem iného jasne ukázali na dlhodobo neriešené problémy, zlyhania v posledných dvoch desaťročiach. My v Matici slovenskej chceme prispieť k riešeniu problémov neprispôsobivých občanov, ale aj vidieka vôbec, či zamestnanosti mladých a kvality potravín návratom k obrábaniu pôdy.“ Neprispôsobiví občania by získali prácu, obrábali by opustenú slovenskú pôdu a dorábali určite kvalitnejšie plodiny, ako importujeme na náš trh z Európy.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.