Balkánsky scenár aj pre našich zákonodarcov? 

thumbnail

Chorvátske referendum podporilo tradičný model rodiny, snem rozhodol inak. Začiatkom augusta tohto roka vstúpil do platnosti nový chorvátsky zákon o „životnom partnerstve“, ktorým sa v podstate neutralizuje, respektíve neguje výsledok chorvátskeho referenda, v ktorom ľudia väčšinou hlasov vyjadrili vôľu zakomponovať do ústavy definíciu, že manželstvo je zväzok muža a ženy.

chorvátsko Zadar
Kostol v chorvátskom meste Zadar.

Referendum o ústavnej definícii manželstva sa v Chorvátsku konalo 1. decembra 2013. Podľa oficiálnych výsledkov Štátnej volebnej komisie za doplnenie tejto definície do ústavy hlasovalo 65,87 percenta  a proti 33,51 percenta zúčastnených voličov. Na referende sa zúčastnilo 1 436 835 voličov, čo predstavuje 37,90  percenta všetkých registrovaných voličov. Iniciátorom plebiscitu bolo združenie V mene rodiny (U ime obitelj), ktoré vyzbieralo vyše sedemstotisíc podpisov za vypísanie referenda. Chorvátsky ústavný súd v súvislosti s referendom vydal stanovisko, že doplnenie ústavy ustanovením, podľa ktorého je manželstvo zväzkom muža a ženy, nesmie mať nijaký vplyv na ďalší rozvoj zákonných rámcov inštitútu mimomanželského zväzku či zväzku osôb rovnakého pohlavia v súlade s ústavnou požiadavkou, že každý v Chorvátskej republike má právo na úctu a na právnu ochranu svojho osobného i rodinného života a ľudskej dôstojnosti.

REAKCIA ODPORCOV

Protiakcia „proeurópskych“ síl na seba nenechala dlho čakať. Súčasná vládna koalícia združujúca ľavicovo-liberálne strany: Sociálnodemokratickú stranu (SDP), Chorvátsku ľudovú stranu (HNS), Demokratický snem Istrije (IDS) a Chorvátsku stranu dôchodcov (HSU) prostredníctvom ministra Arsena Bauka predložila do chorvátskeho snemu (saboru) návrh zákona o životnom partnerstve osôb rovnakého pohlavia. Snem zákon 15. júla 2014 schválil v pomere: 89 hlasov za a 16 proti (pričom koalícia disponuje osemdesiatimi hlasmi).

Zákon o životnom partnerstve homosexuálnym a lesbickým párom zaručí všetky práva, ktoré užívajú manželia, okrem práva na osvojenie dieťaťa. Podľa vyjadrenia ministra A. Bauka v chorvátskom denníku Večernji list schválená verzia zákona predstavuje demokratický kompromis medzi odporcami, ako aj podporovateľmi zákona. Chorvátsky denník Novi list dal priestor vyjadreniu združenia V mene rodiny, ktoré vyslovilo hlboké rozčarovanie nad prijatím zákona o životnom partnerstve. Podľa združenia snem obišiel vôľu voličov vyjadrenú v referende a vytvára veľkú nedôveru občanov v právny štát a vládu zákona.

„Nanútenie tohto zákona sa protiví úcte k základným princípom demokracie a chorvátskej ústavy. Spôsobuje škodu deťom, snaží sa o relativizáciu spoločenského významu zväzku muža a ženy i rodiny, a to všetko s cieľom ďalšieho násilného nanucovania ideológie cudzej chorvátskej spoločnosti,“ povedal pre Novi list predseda združenia Lino Zonjić. K návrhu zákona sa ešte pred jeho schválením vyjadrila aj katolícka cirkev. Glas koncila (Hlas koncilu) priniesol stanovisko komisie Iustitia et pax, podľa ktorej zákon o životnom partnerstve nesmie vytvárať zmätok a zamieňať životné partnerstvo s manželským zväzkom. Týmto zákonom sa podľa komisie otvára cesta k erózii tradičnej rodiny. Komisia upozornila na nesprávnosť stanoviska, podľa ktorého neexistuje povinnosť štátu ochraňovať manželstvo, ale len rodinný život dieťaťa a rodiča, čo spochybňuje doterajší úzus, že rodina je základným článkom spoločnosti, ktorý je hodný ochrany. Na druhej strane komisia poukázala na ťažkú sociálno-ekonomickú situáciu chorvátskych rodín a vládu vyzvala na silnú prorodinnú a pronatalitnú politiku.

KRÍZA SPOLOČNOSTI

V tejto súvislosti je vhodné poukázať na dlhodobé nepríjemné demografické ukazovatele v Chorvátsku. Podľa údajov Štátneho štatistického ústavu (Državni zavod za statistiku) pokračuje trend negatívneho prírastku obyvateľstva. Kým v roku 2012 bol mínus 2,2 percenta,  v roku 2013 to bolo už mínus 2,5 percenta, čo znamená, že v roku 2013 zomrelo o desaťtisícpäťsto ľudí viac, ako sa narodilo. Navyše popri tom pokračoval aj trend vysťahovalectva, keď v minulom roku štyridsaťtisíc Chorvátov odišlo z krajiny, aby hľadalo svoje uplatnenie za hranicami Chorvátska. V roku 2013 bolo uzavretých menej než dvadsaťtisíc sobášov a narodilo sa menej než štyridsaťtisíc detí (pričom umrelo viac než päťdesiattisíc ľudí). Podľa informácií Chorvátskej televízie (HRT1) od roku 1991 predstavuje celkový úbytok 181 507 osôb.

Prijatie zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia, ktorým sa neguje vôľa občanov vyjadrená v referende, je nepríjemným precedensom, ktorý svedčí o tom, že „proeurópske“ sily budú  agendu homosexualizmu a s tým súvisiacu gender ideológiu ako súčasť novodobých „hodnôt“ európskej civilizácie tvrdo presadzovať bez ohľadu na vôľu väčšiny občanov. V Chorvátsku odskúšaný model môže byť smutnou predtuchou aj pre Slovensko, kde sa rozbehla podobná občianska iniciatíva na vypísanie referenda. Vyhne sa Slovensko chorvátskemu scenáru?

Martin JARINKOVIČ ‒ Foto: archív SNN4 Komentárov

 • p.

  .... apropo, seriozny, "zrelý" štát amnestie - nezrušuje ?!

 • spin-dr. Tavi stok

  ... konšpiračne teorije (aj prax)....

 • Sloboda pre kazdeho? Isteze.
  Pritom vsak musi byt aspon trochu hlbsieho zamyslenia co skutocna sloboda je. Po prve, su nemoralne sekty, organizacie, ktore chcu znicit velku cast ludstva. Myslia si, ze na nasej planete je prilis vela ludi. Mnohi fanatici sa otvorene pytaju: chcete nicit ludi dobrovolne, zabranit prirodne rozmnozovanie (podla Bozieho zakona: milujte sa a mnozte sa!), alebo nasilne vojnami, umelymi virusmi, bakteriami, genetickym jedom, - modifikovanim organizmu atp. Tieto otazky by sa mali verejne s povolanymi vedcami (nepodplatenymi)prediskutovat). Kazdy obcan musi mat v tomto jasno.
  Teda, musime vyriesit prvu otazku: Je naozaj na Zemi prilis vela ludi, alebo je to iba trik? Podobny tomu, ze ludia Zem otepluju.
  Ti, ktori su uz presvedceni, ze viac ludi na Zemi znici nasu planetu ti budu hlasovat za nadprava pre homosexualov. Homosexuali ako vieme sa nerozmnozuju a maju tie iste prava ako ostatni obcania. To volam sloboda pre kazdeho. Ak obcan nemoze mat, alebo nechce mat deti, zalezi na jeho moralke, je to jeho pravo.
  Zijem dost dlho na tejto planete a viem, ze homosexualom dat do ruk deti, ako pravidlo, je zlocin na dietati.
  Dalej vieme, ze homosexuali maju nad mieru viac sexualnych, psychologickych, biologickych chorob ako heterosexuali. Atakdalej. Preto vyuzivaju lekarsku opateru daleko viac ako heterosexuali. Tiez umieraju skor. Menej pracuju, menej prispievaju do spolocnej narodnej pokladnice. To su fakty. Aj preto nie je pre dobro naroda, spolocnosti, dat deti na vychovu homosexualom.
  Tieto fakty a dalsie mali by sa verejne a pravdivo predebatovat a potom rozhodovat o pravach. Dat jednej casti naroda nadprava znici jednotu naroda. Kazde pravo ma byt pre dobro a pomoc naroda pre dnesok a do buducnosti.
  Nacrtol som niekolko dolezitych myslienok a bez rozriesenia tychto a dalsich nemali by sa zakony menit. Pravda, vylozene narodu (ludskej spolocnosti) nepriatelski agitatori, obycajne plateni cudzinou, za falosne prava a informacie (propaganda) sa nachadzaju v ludstve v kazdej dobe. Nasa doba nie je vynimka z pravidla.
  Velmi si prajem, aby SR zostala moralna a normalna. Iba v tom je buducnost kazdeho naroda.
  S uctou,
  Jaro

 • Marek

  Ten scenár bude iný, pravdepodobne potom, čo náš liberálny prezident, dal zákon ústavnému súdu a liberálny predseda parlamentu Paška ide pomôcť homosexuálom niečím, tak možno ani k referendu nedôjde napriek tomu, že už predtým dali takmer nesplniteľnú povinnosť 350 tis. podpisov a ľudia sa prekonali na naše pomery s približne 408 tis. podpismi a právnici už hovoria, že k nemu možno ani nedôjde. Tiež sa spustila liberálna kampaň - "Keby som bol homosexuál, zmanilo by to niečo?" masírovať mozgy budú isto aj takí ako Hríb, Havran, denníky ako SME, možno aj Pravda a tak sa treba pripraviť na to, že si presadia čo chcú, veď aj s tou vojenskou základňou NATO sa proti nám spikli "ľavicovo-pravicové" sily dokonca, inak povedaná naša Gorilia chobotnica.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.