Priveľa slovenčiny


Peter JÁNOŠÍK

Kým my snívame o hokejovej olympijskej medaile zo Soči, naši južní susedia majú iné túžby – tisícročný maďarský štát. Prijali novú ústavu a názov krajiny, čo má vraj zdôrazniť jej tisícročnú históriu. Maďarská opozícia vidí v novej ústave „zakotvenie perverznej spoločenskej politiky a alarmujúce ponímanie demokracie“.

 

Zasadanie výboru maďarského parlamentu s podvýborom pre autonómiu v Komárne je iba jedným z kamienkov na ceste k „novému“ Maďarsku. Bola to provokácia, ignorovanie suverenity Slovenskej republiky, ako aj dobrých susedských vzťahov. Aké susedské, keď Orbán vyhlásil, že nepozná slovensko-maďarskú hranicu, ale len maďarsko-poľskú. Predstaviteľom spomínaného výboru nerobí problém demonštrovať svoje maďarstvo v susedných suverénnych štátoch – svedčí o tom aj škandál v Rumunsku. Maďarsko poníma moderné dejiny z prizmy Uhorska – dnes je to starostlivosť o občanov iných krajín podľa hesla: Každý Maďar je zodpovedný za všetkých Maďarov.

           Maďari kedysi, keď prišli ku sláve a k moci, popierali, že Uhorsko je vlasťou všetkých v nej žijúcich národov a Nemaďarov označovali za cudziu fajtu. Nezmierili sa s tým, že oslobodené národy dostali pod svoju suverénnu správu aj maďarsky hovoriace menšiny. „Karpatská kotlina“ má mať podľa nich bývalý maďarský charakter. Maďarský konzul v Bratislave Géza Farkas Slovensko nazval kukučím vajcom, lebo „ako jediné sa spomedzi okolitých štátov ako celok vydelilo z Magyarországbólu“. So sebavedomou vierou dodal, že ich maďarský tisícročný štát si počká… Duchovnou výzbrojou každého Maďara sa má stať slávna maďarská história, „poslanie“ Maďarov v „Karpatskej kotline“ a „nespochybniteľná maďarská pravda a spravodlivosť“. Aká je, ilustruje odhalenie busty Jánosa Esterházyho v Košiciach. Keď ho prezident Ivan Gašparovič označil za vyznávača Hitlera a fašizmu, vyvolal ostré reakcie najvyšších predstaviteľov Maďarska. Pridal sa aj Béla Bugár s tým, že slovenský prezident „ďaleko prekročil hranice zdravého rozumu“. Bugárovou „maďarskosťou nemohlo otriasť nikdy nič“, čo považuje za „obrovský dar osudu.“ Aj Miklóš Duray z SMK sa vyjadril jasne: „Naším najvyšším cieľom je politická a hospodárska samospráva a celková územná autonómia.“ Príznačná je aj jeho reakcia na pripravovaný jazykový zákon: „Je potrebné postaviť hrádzu tomuto šialenstvu, ktoré sa deje na Slovensku,“ povedal na zasadnutí stáleho výboru Fóra maďarských poslancov „Karpatskej kotliny“. Na internete sa objavili invektívy ako „na Slovensku je priveľa slovenčiny“. EÚ a USA kritizujú nedemokratickú maďarskú ústavu a Maďari si teritórium značkujú turulmi. Možno odtiaľ je slovenské slovo truľo.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.