Egypt a Alžírsko ponúkajú Líbyi pomoc pri výcviku provládnych síl

Alžír 1. októbra (TASR) - Egypt ponúkol provládnym ozbrojených zložkám v Líbyi poskytnutie vojenského výcviku, aby dokázali čeliť rastúcej hrozbe v podobe islamistických militantov.

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že severná Afrika je jedným z hlavných "liahní" džihádistických bojovníkov, ktorí sa pripájajú k islamistickým oddielom v Sýrii a Iraku. V súvislosti s tým podobné plány ako Egypt zvažuje aj Alžírsko.

Za posledné dva mesiace sa uskutočnilo niekoľko egyptsko-líbyjských rokovaní. Ich predmetom bola pomoc v oblasti výcviku líbyjských provládnych jednotiek, ako aj pri výmene spravodajských informácií.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval nedávno na rozhodný zákrok proti ozbrojencom, ktorých bašty sú v Líbyi, keďže Egypt ich podozrieva z pomoci džihádistickej skupine Ansár Bajt al-Mukaddas (Prívrženci Jeruzalema) podnikajúcej útoky na egyptské bezpečnostné zložky na Sinajskom polostrove.

Ansár Bajt al-Mukaddas je v Egypte považovaný za najnebezpečnejšiu militantnú skupinu s prepojením na extrémistickú organizáciu Islamský štát, ktorého pozície v Iraku a Sýrii sú teraz cieľom náletov spojencov pod vedením USA.

Ponuka egyptskej strany je ďalším dôkazom intervencie súperiacich silných arabských štátov v Líbyi, ktorá je "rajom" pre islamistov a krajinou na pokraji zrútenia. Deje sa tak v čase, keď sa západné vlády plne sústreďujú na alarmujúcu situáciu v Sýrii a Iraku.

Egypt sa v súčasnosti snaží znovunadobudnúť postavenie regionálnej veľmoci a získať aj plný objem vojenskej pomoci z USA, ktoré ju prerušili po tom, ako káhirské vedenie začalo veľmi razantne potláčať hnutie Moslimské bratstvo. V apríli Washington vojenskú pomoc Egyptu obnovil, ale len čiastočne. Vzťahy medzi oboma štátmi sú naďalej chladné, okrem iného aj kvôli obavám o stav dodržiavania ľudských práv v Egypte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.