Zakázanú konferenciu extrémistov usporiadajú v Budapešti súkromne

Budapešť 1. septembra (TASR) - Plánovaná konferencia extrémistickej americkej organizácie National Policy Institute (NPI), ktorú maďarská vláda zakázala, sa v Budapešti tento víkend uskutoční ako súkromné podujatie. Podľa dnešnej informácie maďarskej agentúry MTI to vyhlásil šéf NPI Richard Spencer.

"Konferencia pod názvom Európsky kongres bude neverejná a nebude prístupná ani médiám. Zúčastniť sa jej budú môcť iba tí, ktorí sa vopred zaregistrovali, pričom registrácia je už uzatvorená," vyhlásil Spencer v sídle organizácie v meste Whitefish v štáte Montana.

Na základe nedeľňajšieho pokynu maďarského premiéra Viktora Orbána pripravovanú konferenciu minister vnútra Sándor Pintér v pondelok zakázal. Minister nariadil šéfovi polície, aby zabezpečil zákaz vstupu a pobytu rečníkom podujatia. V zdôvodnení šéf rezortu vnútra uviedol, že opatrenie je v súlade s postojom vlády a parlamentných strán.

Rečníci konferencie, ktorú pripravovala organizácia otvorene založená na rasistickej ideológii, hlásajú podľa Pintéra rasovú nadradenosť, čo je v rozpore s ústavou, preto podujatie zakázal.

Medzi účastníkmi by mal byť aj ideológ ruskej extrémnej pravice Alexandr Dugin či poslanec maďarského parlamentu Márton Gyöngyösi, ktorý v minulosti pobúril celé politické spektrum krajiny návrhom, aby zostavili zoznam Židov pôsobiacich v maďarskej vláde a zákonodarnom zbore.

"Konferencia nie je zrušená. Stretneme sa v Budapešti 3.-5. októbra," napísal Spencer v pondelok na internetovej stránke konferencie v reakcii na kroky maďarskej vlády. Podľa jeho vyjadrenia nikto jeho organizáciu z ničoho neobvinil a ani nemohol, pretože neporušila žiadny zákon. Maďarská vláda však zákazom podujatia zákon zrejme porušila, právo na zhromaždenie a slobodný prejav sú totiž základné práva zakotvené v ústave, dodal, ktorá podujatie zakázala.

National Policy Institute, založený v roku 2005, patrí v USA medzi organizácie blízke rasistom, ktorí hlásajú nadradenosť bielej rasy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.