Maďari majú od dnešného dňa lacnejšie teplo

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Budapešť 1. októbra (TASR) - Obyvatelia obytných domov v Maďarsku budú od dnešného dňa platiť o 3,3 % menej za dodávku tepla na základe zákona o znižovaní režijných nákladov domácností, ktorý schválil parlament vo februári. Uviedol to dnes hospodársky spravodajský server Privatbankár.hu.

Podľa uvedeného zákona na faktúre vydanej dodávateľom tepla suma účtovaná po 30. septembri 2014 za jednotku dodaného tepla nemôže byť vyššia než 96,7 % ceny kalkulovanej 1. novembra 2013.

S platnosťou od 1. októbra ten istý zákon obmedzuje aj poplatky za pripojenie sa k elektrickej sieti a plynovodom, ktorých stanovenie je v kompetencii šéfa regulačného úradu.

Parlamentné frakcie maďarských vládnych strán Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) v januári rozhodli o tretej etape znižovania režijných nákladov domácností, v rámci ktorej v tomto roku určili zníženie ceny plynu o 6,5 %, dodávky tepla o 3,3 % a elektrickej energie o 5,7 %.

Premiér Viktor Orbán 17. januára povedal, že jeho vláda chce pokračovať v odkúpení ďalších energetických podnikov z rúk zahraničných majiteľov. "V prípadoch, keď u dodávateľov energií vládne monopol, nemôžem akceptovať dlhodobé zachovanie súkromného monopolu. Budem sa usilovať o to, aby sa dané podniky dostali do rúk štátu," zdôraznil Orbán, podľa ktorého by účasť štátu bolo potrebné posilniť napríklad v oblasti sietí, prostredníctvom ktorých sa energia dostáva k obyvateľstvu.

Maďarská vláda 6. decembra 2012 nariadila s platnosťou od 1. januára 2013 zníženie cien plynu, elektriny a dodávok tepla pre obyvateľstvo o 10 percent. Balík znižovania režijných nákladov obyvateľstva kabinet odvtedy postupne rozširoval.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.