Väčšina Slovákov nevie, ako si správne vybrať úver

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 2. októbra (TASR) - Až tri štvrtiny obyvateľov Slovenska sa domnievajú, že ľudia majú problémy so správnym výberom úveru. Nevhodne vybraný úver má za následok podpísanie nevýhodnej zmluvy a zadlženie.

Vyplýva to z výsledkov výskumu spoločnosti KRUK, ktoré spracovala agentúra Focus.

Len 27 % opýtaných sa domnieva, že ostatným ľuďom nerobí problémy vybrať si vhodný úver. Naopak, 73 % je presvedčených o tom, že výber úveru predstavuje pre mnohých závažný problém, ktorý najčastejšie vedie k zadlženosti (73 %) či podpísaniu nevýhodnej zmluvy (47 %).

Problémom pri výbere vhodného úveru môže byť najmä to, že ľudia sa neorientujú vo finančných produktoch a službách, ktoré poskytujú jednotlivé finančné inštitúcie. Tých na území Slovenskej republiky pôsobia desiatky. Podľa výskumu sa v ponukách finančných inštitúcií orientuje len 35 % ľudí, vhodne investovať či vybrať si úver dokáže len 9 % z nich. Každý druhý človek (45 %) približne vie, čo jednotlivé finančné inštitúcie ponúkajú, naopak, 19 % ľudí sa vo finančných produktoch a službách nevyzná a nerozumie im.

Úloha výšky RPMN

Pri orientácii a výbere úveru v jednotlivých bankových i nebankových inštitúciách hrá dôležitú úlohu výška RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). RPMN predstavuje percentá z dlžnej sumy, ktoré dlžník musí zaplatiť za obdobie jedného roku v súvislosti so získaním, správou a čerpaním úveru či pôžičky. Ide teda o všetky náklady, ktoré sú s danou pôžičkou spojené a zahŕňa nielen úroky, ale aj poplatok za uzavretie zmluvy, poplatok za vedenie účtu, poplatok za vedenie úveru, poplatok za transakciu, poistenie schopnosti splácať a pod.

Napriek dôležitej úlohe RPMN pri výbere vhodného úveru sa potvrdzuje, že tento pojem mnoho ľudí stále nepozná. Z interných prieskumov spoločnosti KRUK vyplýva, že význam pojmu RPMN nepozná až 85,4 % opýtaných. Z nich 14,3 % si myslelo, že ide o úrok, zatiaľ čo 0,3 % respondentov sa domnievalo, že je to poplatok za uzavretie zmluvy.

Istota splácania

Na začiatku všetkých úvah o pôžičke by mala stáť otázka, či si naozaj potrebujeme požičať, či to, na čo si požičiavame, skutočne potrebujeme. Pôžičku by sme si mali brať len v prípade, ak máme istotu, že dokážeme všetko a včas splatiť. Vytvoriť prehľad o našich financiách nám môže pomôcť vedenie domáceho rozpočtu, kde priebežne evidujeme mesačné príjmy a výdavky.

Pred dojednaním pôžičky by sme si mali vytvoriť dostatočnú finančnú a časovú rezervu, aby sme mohli splátky uhradiť. Zásada je uzatvárať zmluvu len s renomovanou bankovou či nebankovou spoločnosťou. Pri uzatváraní zmluvy o pôžičke je potrebné dôkladne skontrolovať všetky podmienky. Vyplatí sa vyhľadať výšku RPMN, pokút a všetkých poplatkov. Vhodné je porovnať ponuky viacerých spoločností. Ak si nevieme rady, nebude od veci, keď vyhľadáme pomoc odborníka. Môže prispieť k odhaleniu skrytých poplatkov a ďalších pascí,“ radí Veronika Kuřinová zo spoločnosti KRUK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.