India si pripomína výročie Gándhího narodenia upratovacou kampaňou

Socha bývalého indického politika, mysliteľa a vodcu Mahátmu Gándhího. Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Naí Dillí 2. októbra (TASR) - Milióny školákov, úradníkov i obyčajných ľudí sa dnes v Indii chopili metiel a lopatiek a pripojili sa tak k celoštátnej kampani na čistenie parkov, verejných budov a ulíc. Pozametať cestu v chudobnej štvrti v Naí Dillí si zobral na starosť indický premiér Naréndra Módí.

Dnešným dňom sa v Indii začína na päť rokov rozvrhnutá kampaň, ktorej cieľom je vyčistením verejných priestranstiev zmeniť povedomie o Indii ako o jednej z najšpinavších krajín sveta.

Módí za začiatok kampane náročky vybral dnešný deň, keď si India pripomína výročie narodenia vodcu hnutia za svoju nezávislosť Mahátmu Gándhího.

Spusteniu kampane predchádzala mohutné "mediálne masírovanie" občanov, aby si každý upratal svoj domov či kanceláriu: príkladom im šli členovia vlády, príslušníci polície či podnikatelia.

India má vážne problémy s dodržiavaním základných sanitárnych opatrení, ale aj s nízkym povedomím občanov o hygiene ako takej. Mimoriadne sú v tejto juhoázijskej krajine znečistené rieky - i samotná posvätná Ganga.

Ako uviedla agentúra DPA, cieľom vládnej kampane za čistotu v Indii je aj budovanie WC, aby sa vyriešil problém s odbavovaním základných fyziologických potrieb prakticky kdekoľvek. Podľa odhadov vlády prístup k WC nemá asi polovica z 1,2 miliardy obyvateľov Indie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.