Prímerie na Ukrajine sa porušuje, ale proruské sily prerušili útoky

Časti viacúčelovej raketometnej strely Uragan , ktorá zničila dom v Donecku na východe Ukrajiny po ostreľovaní 5. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Kyjev 6. októbra (TASR) - Aj napriek prímeriu vyhlásenému na východe Ukrajiny proruskí separatisti za uplynulých 24 hodín ostreľovali pozície vládnych síl viac než 50-krát, uviedli dnes ukrajinské agentúry UNIAN a Ukrinform.

Proruské oddiely sa za tento čas najmenej dvakrát pokúsili zaútočiť na letisko v Donecku, oznámil ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk, vedúci Centra vojenských a politických štúdií. Podľa jeho informácií proruské sily pôsobiace pri letisku dostali "od Rusov" desať nových kusov ťažkej bojovej techniky, a to spolu s nariadením "dobre sa o ňu starať".

Tymčuk súčasne na svojej facebookovej stránke súčasne upozornil, že od dnešnej 02.00 h miestneho času proruské sily prestali ostreľovať pozície ukrajinskej armády.

Podľa správ, ktoré má Tymčuk k dispozícii, medzi niektorými ozbrojenými skupinami na strane protivníka začína dochádzať k veľmi ostrým sporom, ktoré riešia bojom - aj s použitím ťažkých zbraní. Takýto prípad zaznamenali v Luhanskej oblasti, kde medzi sebou bojujú oddiely samozvanej Luhanskej ľudovej republiky, ruskí kozáci a nikým nekontrolovaní ozbrojenci.

Tymčuk informoval, že podľa jeho odhadov na východnej Ukrajine naďalej pôsobí asi 3000 ruských vojakov. Rusko podľa neho sústreďuje svojich vojakov v oblastiach Dokučajevsk-Novotrojick-Oľhynka a Novoazovsk-Kominternovo. Tieto jednotky dostávajú ďalšiu podporu v podobe delostrelectva a obrnenej techniky.

Ukrajinská strana zaznamenala aj zvýšenú aktivitu spravodajsko-diverzných skupín, ktorá je mimoriadne vysoká najmä pozdĺž cesty N20 v úseku Mariupol-Doneck.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.