Bank of Japan pokračuje v menovej politike na podporu ekonomiky

Bank of Japan Foto: TASR/AP

Tokio 7. októbra (TASR) - Japonská centrálna banka bude pokračovať v politike kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom bojovať proti deflácii a podporovať tretiu najväčšiu ekonomiku sveta. Informovala o tom agentúra DPA.

"Japonská ekonomika pokračuje v miernom zotavovaní," uviedla Bank of Japan po dvojdňovom zasadnutí. Dodala však, že zaznamenala aj určité oslabenia, najmä v oblasti priemyselnej produkcie, čo je dôsledok zvýšenia spotrebnej dane od apríla tohto roka. Analytici upozornili, že zvýšenie spotrebnej dane z 5 % na 8 % od 1. apríla negatívne ovplyvnilo ako priemyselnú produkciu, tak aj spotrebiteľské výdavky.

Priemyselná výroba v auguste klesla medzimesačne o 1,5 % a spotrebiteľské výdavky zaznamenali v medziročnom porovnaní pokles až o 4,7 %. Výdavky spotrebiteľov sa tak znížili už piaty mesiac po sebe. Tokio navyše plánuje ešte jedno zvýšenie spotrebnej dane na 10 %, a to od októbra budúceho roka, vláda však ešte čaká na ďalšie ekonomické údaje.

Japonská centrálna banka spustila v apríli 2013 agresívne kvantitatívne uvoľňovanie s cieľom dosiahnuť do dvoch rokov infláciu na úrovni 2 %. Spotrebiteľské ceny vzrástli v auguste medziročne o 3,1 %, bez započítania vplyvu zvýšenej spotrebnej dane by však inflácia dosiahla 1,1 %. To znamená spomalenie, keďže v júli dosiahla miera inflácie 1,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.