Slovensko si pohoršilo v Indexe ekonomickej slobody, pokles o 9 miest

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 7. októbra (TASR) - Na základe údajov z roku 2012 ekonomicky najslobodnejšou krajinou na svete zostáva podľa najnovších výsledkov Indexu ekonomickej slobody Hongkong.

Slovensko sa umiestnilo na 45. mieste spomedzi 152 porovnávaných krajín. Oproti poslednému porovnávanému roku sa tak hodnotenie SR zhoršilo 0,12 bodu, čo sa prejavilo poklesom o deväť miest v porovnaní s predošlým rokom.

Najlepšie umiestnenie dosiahla naša krajina v oblasti menovej stability. V tomto ukazovateli sa umiestnila na 22. priečke spomedzi všetkých 152 štátov hodnotených v rebríčku. Vysoké bodové hodnotenie získalo Slovensko aj za slobodu medzinárodného obchodu, kde skončilo na 29. mieste. Naopak, najhoršie hodnotenie získalo v oblasti obchodných regulácií, keď sa v tomto ukazovateli umiestnilo na 136. mieste.

Rating ekonomickej slobody SR je 7,34 bodu

Ekonomická sloboda tak podľa rebríčka bola v SR porovnateľná napríklad s Portugalskom , ktoré skončilo na 43. priečke, či Lotyšskom, ktoré sa umiestnilo na 44. priečke. Rating ekonomickej slobody Slovenska dosiahol 7,34 bodu z desiatich možných. Rating ekonomicky najslobodnejšieho Hongkongu pritom dosiahol 8,98 bodu.

Medzi najslobodnejšie krajiny sa tento rok okrem víťazného Hongkongu zaradil aj Singapur, ktorého rating ekonomickej slobody dosiahol 8,54 bodu. Medzi ekonomicky slobodnejšie krajiny patria aj Nový Zéland, Švajčiarsko, Maurícius, Spojené arabské emiráty, Kanada, Austrália a Jordánsko.

Najmenej slobodnými krajinami sú Konžská republika, ktorá sa umiestnila na 151. mieste a Venezuela, ktorá skončila na 152. mieste.

Rebríček zostavilo 75 mimovládnych organizácií z celého sveta, združených pod hlavičkou "Economic Freedom Network", pod vedením kanadského Fraser Institute. Slovenským partnerom pri zverejňovaní Indexu je Nadácia F. A. Hayeka za podpory nemeckej nadácie Friedrich Naumann Stiftung.

Rebríček vychádza z dostupných údajov porovnateľných pre všetky hodnotené krajiny. Keďže takéto údaje sú dostupné len historicky, rebríček zobrazuje stav, ktorý v jednotlivých krajinách sveta platil na konci roka 2012.

Porovnávanie 42 ukazovateľov

Index ekonomickej slobody každoročne porovnáva 42 rozličných ukazovateľov v piatich oblastiach, a na ich základe zostavuje rebríček krajín podľa rozsahu ekonomickej slobody v nich. Pri jeho zostavení pôsobil americký ekonóm, nositeľ Nobelovej ceny, Milton Friedman.

Základným princípom, ktorým sa zostavovanie Indexu ekonomickej slobody riadi, je, že pravidlá, ktoré umožňujú vyšší rozsah osobnej slobody, dobrovoľnej výmeny, konkurencie na otvorenom trhu, vymáhateľnosti práva a ochrany súkromného vlastníctva, vedú k vyššiemu hodnoteniu ekonomickej slobody v danej krajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.