Predaj novostavieb v Bratislave medzikvartálne výrazne prepadol

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 7. októbra (TASR) – Predaj nových bytov na bratislavskom realitnom trhu novostavieb sa v 3. štvrťroku 2014 v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom výrazne prepadol.

Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti Bencont Investments. Pozitívnou informáciou pre potenciálnych kupujúcich je podľa nej pokles priemernej ceny, a to na štvorcový meter (m2), ako aj v jej absolútnom vyjadrení.

Počas tretieho kvartálu pribudlo do ponuky novostavieb v Bratislave 674 nových bytov. Na konci septembra sa v hlavnom meste Slovenska nachádzalo 3264 bytov v 117 projektoch zo segmentu novostavieb. V medziročnom porovnaní sa ponuka zúžila o 79 bytov. Nové projekty boli situované najmä do okrajovejších častí mesta, čo malo podľa analýzy za následok pokles priemernej ceny na trhu. Tá dosiahla na začiatku októbra úroveň 1775 eur za m2 bez dane z pridanej hodnoty (DPH). V medzikvartálnom porovnaní tak cena poklesla o 2,3 %. Priemerná cena bytov sa znížila aj v absolútnom vyjadrení, keď sa dostala na úroveň 124.700 eur bez DPH.

V priebehu júla, augusta a septembra sa na trhu novostavieb v Bratislave predalo 469 bytov. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom je to prepad o 42 %. "Dôsledkom tohto prepadu je najmä vyskladnenie, respektíve už len dopredaj lokalitne a cenovo atraktívnych produktov zo segmentu prestavieb," konštatujú analytici s tým, že rapídny pokles štvrťročného predaja netreba brať negatívne a nemusí signalizovať problémy na trhu. Od začiatku tohto roka sa totiž predalo 1934 nových bytov, čo je medziročne o 10,8 % viac a už dnes dosahuje predaj za celý rok 2013.

Priemerná cena predaných bytov dosiahla v 3. štvrťroku 1823 eur na m2 bez DPH. Bola tak o 2,7 % vyššia ako cena voľných bytov. Analytici upozorňujú, že situácia, keď cena predaných bytov prevyšuje cenu voľných na trhu, nastala prvýkrát od roku 2008. Celková priemerná cena predaného bytu bola v 3. kvartáli 121.000 eur bez DPH, bola o 9 % vyššia ako v 2. štvrťroku. Ľudia majú stále najväčší záujem o kúpu dvojizbových bytov, tie tvoria takmer 43 % všetkých predajov.

"Naše očakávania pre najbližšie mesiace sú stále pozitívne. Na takzvanej "čakačke" je niekoľko pripravovaných projektov, ktoré môžu s predajom na trhu pohnúť rovnako ako už spomínané projekty v minulosti," uviedol hlavný analytik spoločnosti Matúš Jančura. "Za zmienku stoja ohlasované prestavby, napríklad Miletičova 60, nová výstavba v Rači a na konci Dúbravky. Väčšina týchto projektov si svojho klienta bude chcieť získať nízkou cenou," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.