Prieskumy prognózujú na Ukrajine jasné víťazstvo Porošenkovho bloku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR/AP

Kyjev 23. októbra (TASR) - Prieskumy verejnej mienky na Ukrajine avizujú, že jasným víťazom nadchádzajúcich nedeľných parlamentných volieb sa stane blok prezidenta Petra Porošenka, v ktorej je okrem jeho strany - známej donedávna pod názvom Solidarita - aj strana UDAR kyjevského primátora Vitalija Klička. Ich blok by mohol vo voľbách získať 20,5 percenta hlasov.

Druhé miesto so ziskom 8,6 percenta hlasov podľa v stredu zverejnených prieskumov obsadí zrejme Radikálna strana populistického politika Oleha Ľaška.

Práve vďaka tomu, že Ľaškova strana si v porovnaní s minulým mesiacom v prieskumoch polepšila až o dve percentá, sú ohrozené nádeje strany Vlasť bývalej premiérky Julije Tymošenkovej: prieskumy jej totiž prognózujú zisk len 4,7 percenta voličských hlasov, čo na vstup do parlamentu nestačí.

Nedeľňajšie voľby do ukrajinského jednokomorového parlamentu vypísal prezident Porošenko 25. augusta, keď rozpustil Najvyššiu radu vzhľadom na to, že uplynul už mesiac od rozpadu vládnej koalície Arsenija Jaceňuka a nová vláda nebola zostavená. Voľby sú predčasné, pretože parlament zvolený v roku 2012 mal päťročný mandát, takže riadne voľby by sa konali v roku 2017.

Agentúra Reuters pripomína, že ide o prvé parlamentné voľby od zosadenia Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyča vo februári tohto roku. Porošenko v nich chce od voličov získať jasný mandát na pokračovanie integrácie s Európou a presadenie svojho plánu na riešenie situácie na juhovýchode Ukrajiny, kde napriek prímeriu pokračujú zrážky medzi vládnymi silami a proruskými separatistami.

Vzhľadom na to, že je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa proruské politické sily dostali do parlamentu, pre Porošenka nebude podľa politológov ťažké zostaviť prozápadnú koalíciu so spojencami, akým je Ľudový front premiéra Arsenija Jaceňuka. Otázna je podpora Radikálnej strany, pretože jej líder Ľaško mal veľké výhrady k Porošenkovmu mierovému plánu a je známy aj svojimi kontaktmi na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podľa prieskumov sa do parlamentu spomedzi 29 kandidujúcich strán dostanú len štyri, ktoré vo voľbách získajú viac ako päť percent hlasov.

Voľby sa pravdepodobne nebudú konať na celom území Ukrajiny, pretože Krymský polostrov na jar anektovalo Rusko a stal sa subjektom jeho federácie a na východe sa proruskí separatisti, ktorí tam vyhlásili samozvané ľudové republiky - Doneckú a Luhanskú - budú zrejme snažiť zabrániť hlasovaniu, tak ako sa to stalo aj v májových prezidentských voľbách.

Prieskum preferencií voličov sa týkal len polovice zo 450 mandátov v ukrajinskom parlamente. Druhá časť poslancov sa bude voliť v jednomandátových volebných obvodoch. Práve takto sa do parlamentu v minulosti dostali ľudia z prostredia rôznych finančných skupín, ktorí potom podporovali vládnu väčšinu Strany regiónov.

Politickí komentátori predpokladajú, že aj tentoraz sa víťazmi volieb v jednomandátových obvodoch stanú ľudia naklonení súčasnej vládnej garnitúre. "V týchto voľbách zvíťazia prezidentovi ľudia. Porošenko má podporu okolo 40 percent obyvateľstva - to zohrá rozhodujúcu rolu," uviedol pre Reuters analytik Taras Berezovec.

Janukovyčova Strana regiónov, ktorá v parlamente dominovala, je ako politická sila prakticky zlikvidovaná, jej členovia vytvorili so spriaznenými poslancami Opozičný blok. Zastúpenie v parlamente nebude mať prvýkrát od získania nezávislosti v roku 1991 ani jej spojenec Komunistická strana Ukrajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.