Nasťa Kuzminová našla staronovú lásku

Na snímke Anastasia Kuzminová Foto: TASR/Pavel Neubauer

Dachstein 23. októbra (spravodajca TASR) - Dvojnásobná olympijská víťazka biatlonistka Anastasia Kuzminová sa zamilovala. Nie náhle, jej láska k Dachsteinu trvá už dvanásť rokov.

"Môj vzťah k nemu je veľmi intímny, iný ako u ostatných. Tu som začínala ešte v ruskom drese, prvýkrát som sem zavítala v roku 2002 a hneď som sa do okolitých končiarov zaľúbila. Ramsau pod Dachsteinom žije celý rok športom a priťahuje ako magnet. Momentálne sa začalo tvrdiť, že Dachstein je už prežitok, že ho možno nahradiť inými pobytmi. Trochu na tom je aj pravdy, no ja ho vnímam ako užitočnú tradíciu, rokmi overenú. Zatiaľ ma nesklamal, aj preto súhlasím s tvrdením, kto sem raz zavíta, tak mu zostane navždy verný. Ľadovec sa dokáže odvďačiť, výkonom podrastiete o jeden míľový krok. Dachstein má dušu, čarovnú, neobyčajnú, ťažko sa na ňom vo výške trénuje, o to ľahšie potom preteká. Musíte sa však s ním skamarátiť, nič nepodceniť, pretože má svoje osobitosti. Mali by ste si ho podmaniť opatrne, poláskať, zachovať popri tom chladnú hlavu, naplno využiť všetko, čo ponúka v otvorenej náruči, no aj v skrytosti ľadového poľa."

Kolektívny vzťah

Na Dachsteine sa utužoval vzťah do určitej miery kolektívne. Žiaden sám vojak v poli, ale spoločný útok kompletnej biatlonovej reprezentácie, najmä na strelnici v Ramsau. Terčíky padali ochotne aj vtedy, keď sa nahlas vtipkovalo a zámerne narúšalo ticho, ruky sa počas rôznych nečakaných ruchov málokedy zatriasli, muška neodplašila. "Určite sa príjemnejšie trénuje tímovo, konečne sa nám sústredenie podarilo naplánovať na rovnaký termín," ospievala nový prvok v tréningoch Nasťa. "Predtým som často jedným očkom závistlivo pozerala, ako skupinky chalanov a dievčat v konkurenčných tímoch trénovali spoločne, trebárs Nemci, alebo Nóri fungovali vždy v komfortnej atmosfére a pri žičlivej komunikácii. Ešte sme sa úplne nezladili, predsa len, spoločne trénujeme prvýkrát, bez jednotného plánu. Spájame hlavne tréning na strelnici, inak si každý stráži svoje. V nórskom Beitostolene na ďalšom sústredení v novembri to už bude iné, maximálne sa vynasnažíme odrobiť komplexné tréningy spolu."

Čím by sa mali obohatiť v spoločnom tíme Nasťa pozná presne. "Keď si dievčatá osvoja niektoré momenty z mojich tréningov a keď si pomôžu, to považujem za prvoradé. Aj mňa obohatia, pomoc hľadám trebárs v streľbe. Tréning v kolektíve mi veľmi chýbal a na Dachsteine som sa snažila ho rozvinúť. Dievčatá sú šikovné, od tejto symbiózy si sľubujeme lepšie výsledky, treba nám len naladiť rovnakú vlnovú dĺžku, aj zábavnú atmosféru, so vzájomnou dôverou. Zvykáme si na sladké odmeny, napríklad čokoládu, keď sa niektorej z nás niečo výnimočné vydarí. Spoločný tréningový systém nabieha postupne, poslúchame sa sami navzájom, stačí jedno slovo a hneď vieme, čo máme robiť. No a čokoláda je sladké potešenie, povzbudí a dobrá nálada hneď prepukne."

Hlad po snehu

"Zvykla som si lyžovať viac na záver sezóny, teraz až v júli, čiže začiatok sme na Novom Zélande posunuli. Na sneh som sa dostala druhýkrát a v riedkom vzduchu s iným zámerom, s predprípravou na novembrový sneh. Po Dachsteine si krátko doma oddýchnem a poberiem sa spolu s dievčatami do Beitostolenu, no a po ňom sa už rozbieha seriál Svetového pohára. Každý jeden výjazd mi pomôže, chcem normálne fungovať, nadviazať kontakt s tímom, pomôcť štafete. Príprava bola síce miernejšia, no objemy sme zachovali. Telo trpí menej, hlavu mám ľahšiu, menej zaťaženú. Snažím sa ukázať taká, aká som a dobré základy akosi nenásilne vyjdú na povrch. Potrebujem sa maximálne uvoľniť, nielen na tréningoch, ale aj v pretekoch, užiť si biatlon so všetkým, čo mu v jeho kráse prináleží."

Na Dachsteine by sa žiadalo postaviť štartovacie bloky, pretože mnohí sa na ňom vážne odrazia do novej sezóny. "Nielen biatlonisti, bežci, ale aj kombinátori, turisti. Všetko sa tu premieša do pestrofarebného koktailu a vyústi do pocitu spokojnosti. Mne môže v ňom zabrániť asi len počasie. Ľadovec dosť utrpel tým, že sa aj rozpúšťal, lyžovalo sa na ňom menej pohodlne. Ak by ortuť klesla na mínusové teploty, behalo by sa ľahšie. Počasie však vystrája na svete celoročne, treba si naň zvyknúť, pretože aj v pretekoch natrafíte na rôzne anomálie. Takto sa aspoň niečo vyskúšam, prispôsobím sa, hore si zabehám, dole v Ramsau si ešte užívam zvyšky leta."

Nasťa si postupne rieši aj realizačný tím. V minulosti sa pričasto skloňovalo meno streleckého kouča, akási alfa a omega úspechov dvojnásobnej olympijskej víťazky. "Dosť sme vymýšľali, skúšali, a pritom som podrástla a veľa užitočného osvojila. Vieme o chybách, ktorých som sa dopúšťala, o kŕčovitosti bez uvoľnenia. Hlavu musíte mať čistú, iba takto mierenie zvládnete. Ja si verím, na streľbe popracujeme a ja by som mala dospieť nie do pozície raneného strelca, ale uznávaného, rešpektovaného," usmiala sa Nasťa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.