Kompenzácie rodinám vojakov padlých počas cvičení V. Putin podpísal

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 23. októbra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon o finančných kompenzáciách, na ktoré majú nárok rodiny príslušníkov ruských ozbrojených síl padlých alebo nezvestných počas vojenských cvičení.

Informovali o tom v stredu večer ruské i ukrajinské tlačové agentúry.

Zákon nadobudne platnosť 1. januára 2016. Výšku kompenzácií, ktoré sa budú vyplácať každý mesiac, určí vláda, dodala agentúra RIA Novosti.

Ukrajinské agentúry pripomenuli, že "ruskí vojaci, ktorí bojovali na (ukrajinskom) Donbase, tvrdili, že ich (pôvodne) vyslali na manévre do Rostovskej oblasti".

Moskva odmieta obvinenia vlády v Kyjeve i západných krajín, že na východ Ukrajiny vysiela svojich vojakov, ale priznáva, že tam môžu bojovať ruskí občania, ktorí na Ukrajinu vycestovali ako dobrovoľníci do proruských separatistických jednotiek.

Podľa odhadov ľudskoprávnych aktivistov na Ukrajine zahynulo alebo bez stopy zmizlo asi 4000 ruských vojakov, ktorých v ich vlasti označujú za dezertérov alebo prepúšťajú z armády k spätnému dátumu.

Po opakovaných tvrdeniach Moskvy, že ruskí vojaci nebojujú na Ukrajine po boku separatistov, ruský Prvý kanál začiatkom septembra vo svojom vysielaní informoval, že v meste Kostroma pochovali vojaka Anatolija Travkina, ktorý bojoval na východe Ukrajiny.

Na Ukrajine bol koncom augusta medializovaný aj článok ruského denníka Pskovskaja gubernija, v ktorom boli dôkazy o vyslaní vojakov pskovskej divízie na Ukrajinu a ich stratách, ako aj o tom, že po pochovaní obetí v Rusku z ich hrobov odstraňujú tabuľky s menami, aby sa zahladili stopy, že ide o účastníkov bojov v cudzom štáte.

Poslanec ruského parlamentu Lev Šlosberg, ktorý je majiteľom denníka Pskovskaja gubernija, bol v auguste terčom brutálneho fyzického útoku. Agentúra Reuters v tom čase napísala, že jej spravodajca sa pokúšal dostať na cintorín, kde sú údajne vojaci pochovaní, ale zabránili mu v tom dvaja mladí muži s vyholenými hlavami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.