Hnutie NOVA presadzuje zredukovanie počtu samospráv na 1000

Na snímke poslanec Daniel Lipšic Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 24. októbra (TASR) - Slovenská republika má takmer 3000 obcí, pričom každá z nich má vlastného starostu, poslancov a úrad. Táto byrokracia stojí peniaze, ktoré by mohli smerovať na rozvoj obce. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil líder hnutia NOVA Daniel Lipšic, ktorý otvára verejnú diskusiu na zmenu tohto stavu. Po jej skončení avizuje konkrétny návrh do NR SR.

Vízia hnutia NOVA je, že by sa mal zredukovať počet samospráv, nie počet obcí, približne na 1000. "Obce zostanú, budú mať svoj štatút, symboly, ale spoločné orgány, ako starostu a poslancov," vysvetlil Lipšic. Výsledkom zmien má byť šetrenie peňazí.

Podľa akého kľúča sa majú obce spájať, zatiaľ nie je jasné. Aj na toto má dať odpoveď verejná diskusia. Lipšic však už teraz hovorí, že aby napríklad menšie obce neboli po spojení samospráv v nevýhode, mali by všetci v takejto skupine právo veta napr. pri schvaľovaní rozpočtu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.