Orlice Anička zaostáva, do zimoviska V Afrike letí pomalšie ako vlani

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Vysoké Tatry 24. októbra (TASR) – Let orlice Aničky do zimoviska v Afrike sa oproti minulému roku predlžuje. „Posledný signál od Aničky sme dostali 17. októbra zo Sudánu. Dnes uplynul týždeň čo sme opäť nadviazali spojenie. Vo svojom letovom koridore už strávila 37 dní, jej pozícia je aktuálne pri hranici Ugandy nad Viktóriiným jazerom,“ informoval TASR riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.

Prognostika meteorologických predpovedí južne od tejto oblasti, kde vedie jej letový koridor, bola podľa neho nepriaznivá. Dažďové pralesy okolo rovníka majú v tomto čase veľmi premenlivé tropické počasie. Okolo rovníka sú obrovské nakumulované mračná plné vody, kde je intenzívna búrková činnosť.

„On line elektrické výboje bleskov družice snímajú len nad Európu, severnou Amerikou aj jej okolím a v Oceánii, Afriku nesnímajú. Okolo rovníka vidíme len obrovskú kumuláciu oblakov. Na porovnanie intenzity búrok u nás v Európe, búrkový mrak Cumulonimbus siaha do výšky 11 kilometrov, v strednej Afrike dosahuje výšku až 17 kilometrov,“ objasnil Majko. Práve takéto obrovské hradby mrakov bránili Aničke preletieť rovník na svoje zimovisko. Veľmi citlivo totiž vníma zmeny tlaku vzduchu a meteosenzitivita je jej vodidlo pri migrácii.

Minulý rok pritom Anička prekonala oblasť dažďových pralesov v Afrike už 17. októbra. Tento rok je to o týždeň neskôr, zrejme ju podľa Majka niečo zdržalo. „To, že sme týždeň boli bez spojenia so signálom GSM, mohlo byť z dôvodu, že solárny článok, ktorý má Anička pri sebe nedobíjal batériu pre nedostatok slnečných lúčov pri zamračenej oblohe,“ zdôvodnil prerušenie signálu riaditeľ Správy TANAP. Tiež sa Anička mohla ukryť pred dažďom v hustej vegetácii, v ktorej sa ľahko stráca signál.

„Obávali sme sa či nezahynula, našťastie sa dnes potvrdil signál. Dúfajme, že Aničke sa nič vážne nestane a čoskoro uvidíme jej napredovanie do svojho Afrického zimoviska,“ uzavrel Majko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.