Hongkonskí demonštranti v nedeľu usporiadajú bleskové referendum

Prodemokratický demonštranti v uliciach Hongkongu. Foto: TASR/AP

Hongkong 23. októbra (TASR) - Prodemokratickí demonštranti v Hongkongu plánujú v nedeľu usporiadať vo svojich radoch bleskové referendum o tom, či zotrvať v uliciach alebo akceptovať vládne návrhy na ďalšie rokovania a vypratať svoje protestné tábory.

Informovala o tom dnes agentúra AP.

Tri hlavné skupiny demonštrantov vo štvrtok uviedli, že chcú takto spoznať verejnú mienku na ústrednej protestnej lokalite, kde stále zostávajú utáborené tisíce obyvateľov tejto finančnej metropoly Ázie.

Miestna vláda navrhla, že Pekingu predloží správu, v ktorej sa zmieni o nespokojnosti demonštrantov s plánom centrálnej vlády týkajúcim sa výberu kandidátov na funkciu šéfa hongkonskej administratívy vo voľbách v roku 2017.

Kandidátov má určiť 1200-členný parlamentný výbor, ktorý je však podľa demonštrantov naklonený preferenciám ústrednej pekinskej vlády a mal by sa zrušiť alebo reformovať, aby lepšie reprezentoval záujmy Hongkončanov.

Hongkonskí činitelia zároveň prišli s ponukou usporiadať pravidelné rozhovory s protestujúcimi o demokratických reformách, ak pristúpia na ukončenie takmer mesiac trvajúcich demonštrácií.

Prvý hongkonský premiér Tung Ťien-chua, ktorý stál na čele metropoly po jej prechode z britskej pod čínsku správu v roku 1997, dnes uviedol, že požiadavky demonštrantov sú nereálne a mali by pre volebné reformy akceptovať dlhší časový horizont.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.