Egypt vyhlásil na severnom Sinaji výnimočný stav

zraelskí vojaci nesú zraneného spolubojovníka, ktorého zranili pri útoku na hranici s Egyptom, do nemocnice v izraelskom meste Beeršeba 22. októbra 2014. Izraelská vojenská jednotka sa dnes dostala v hraničnom pásme s Egyptom pod paľbu. Na egyptskom Sinajskom polostrove, ktorý hraničí s juhom Izraela, sú aktívni islamistickí militanti. K radikalizácii islamistov v Egypte došlo po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího armádou vlani v auguste. Foto: TASR/AP

Káhira 25. októbra (TASR) - Egyptská Rada národnej obrany dnes v severnej časti Sinajského polostrova na tri mesiace vyhlásila výnimočný stav, informovala agentúra AP.

Ide o dôsledok dvoch piatkových koordinovaných útokov, ktorých obeťami sa stalo 30 vojakov vládnych bezpečnostných síl.

Prezident krajiny Abdal Fattáh Sísí okrem toho nariadil trojhodinový zákaz vychádzania v egyptských pohraničných oblastiach susediacich s Izraelom a palestínskym pásmom Gazy.

 Egyptská štátna televízia medzičasom oznámila uzavretie hraničného priechodu v Rafahu - jediným priechodom, ktoré pásmo Gazy nemá spoločný s Izraelom.

O týchto opatreniach rozhodli účastníci krízového zasadnutia, ktorých Sísí zvolal v reakcii na to, čo jeho kancelária nazvala "teroristickými útokmi".

 Počtom obetí sa piatkový útok zaraďuje k tým najtragickejším, aké v posledných desaťročiach postihli egyptskú armádu, ktorá sa od zosadenia islamistického prezidenta Muhammada Mursího snaží zastaviť vlnu násilností rozpútanú jeho prívržencami.

K zodpovednosti za útoky sa zatiaľ nikto neprihlásil. V minulosti sa k podobným útokom hlásila militantná skupina Ansár Bajt al-Mukaddas (Prívrženci Jeruzalema).

Bezpečnostné sily vyjadrili obavy, že militanti Islamského štátu, ktorí majú pod kontrolou časti Iraku a Sýrie, nadviazali vzťahy s radikálnymi islamistickými skupinami v Egypte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.