SNS: Vláda by mala pre dôchodcov urobiť viac, vlaky zadarmo nestačia

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 25. októbra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) žiada predstaviteľov štátu, aby začali uskutočňovať zodpovednú koncepčnú politiku, zameranú na zvýšenie hospodárskeho a sociálneho blahobytu starších ľudí po dosiahnutí veku 60 rokov.

"Vláda by mala prijímať nielen populistické opatrenia, ako napríklad vlaky pre dôchodcov zadarmo, vianočný príspevok či zvýšenie dôchodkov o päť eur v budúcom roku," vyhlásil pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

Pripomenul, že podľa nedávno zverejnenej správy Global Age Watch sa totiž Slovensko ocitlo na 47. mieste z 96 skúmaných krajín sveta.

"Naši dôchodcovia tak majú ešte horšie podmienky na život ako najstaršia generácia vo Vietname, ale aj v Českej republike, tamojšie hodnotenia totiž dopadli oveľa lepšie a v rebríčku sa tieto krajiny umiestnili vysoko nad Slovenskom," konštatuje predseda SNS.

V porovnaní s celosvetovým trendom starnutia je podľa Danka Slovensko zaradené medzi krajiny ohrozené starnutím populácie. Global Age Watch predpokladá, že v roku 2050 bude mať okolo 21 percent svetovej populácie nad 60 rokov. Na Slovensku by to malo byť až 35,4 percenta.

"Je preto najvyšší čas venovať úprimnú pozornosť a najmä energiu vytváraniu prorodinných politík, sociálnosť nielen deklarovať, ale najmä vo vzťahu k najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva, akými dôchodcovia sú, aj v praxi uplatňovať," upozorňuje Danko.

"Podporou prorodinnej politiky, podporou viacgeneračného bývania, možnosť čiastočne sa uplatniť na slabo platených pracovných miestach, vyššia úcta zo strany spoločnosti, výraznejšie zvýhodnenia, oslobodenia od poplatkov u lekára a pod. by nepochybne prispeli k zlepšeniu situácie dôchodcov bez výrazného vplyvu na štátny rozpočet," uzatvára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • Lukáč

    Konečne sa niekto zaujíma aj o neľahký život dôchodcov, dúfam, že sa SNS
    dostane do parlamentu. To nové vedenie strany má dobre názory, zameriava
    sa na skutočné problémy ľudí, žiadny extrémizmus, ale solídne riešenia.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.