Záchranári dostanú vybavenie na boj s ebolou

Na snímke špeciálne vybavený tzv. biohazard tím s výbavou na transporty infekčných pacientov cestujúceho z autobusu v biovaku sanitkou transportujú do nemocnice. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 25. októbra (TASR) - Štát dovybaví záchranárov špeciálnym vybavením pre prípadnú hrozbu eboly na Slovensku a prevoz nakazených.

Na takýto prípad sú v súčasnosti pripravení záchranári v dvoch krajoch, rovnako majú byť v blízkom čase dovybavené posádky aj v tých ostatných. TASR to potvrdilo ministerstvo zdravotníctva.

"Realizácia nákupu sa uskutoční pravdepodobne do konca mesiaca októbra, najneskôr prvý novembrový týždeň. Cena jedného biovaku, vrátane ochrannej súpravy, je 3966,26 eura. Nákup sa bude hradiť z rezortných peňazí. Na základe výsledkov výberového konania od firmy EGO Zlín," priblížila hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová.

V súčasnosti sú k dispozícií dva špeciálne biohazard tímy záchrannej zdravotnej služby v Bratislave a Košiciach s výbavou na takéto transporty, čiže s biovakmi, pretlakovou kombinézou a špeciálnou maskou.

Epidémia ochorení vyvolaných vírusom Ebola je hlásená od decembra 2013 a v súčasnosti postihuje krajiny západnej Afriky, prvé prípady sa však už objavili aj v USA a Európe. Ide o ochorenie spôsobené vírusom, ktoré sa často končí smrťou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.