Comeback mieri do ´basy´, film uvidia aj ilavskí väzni

Na snímke scenárista Juraj Šlauka (vľavo) a režisér Miro Remo počas tlačovej konferencie pri príležitosti distribučnej premiéry nového slovenského dokumentárneho filmu Comeback v Bratislave, 14. októbra 2014. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. októbra (TASR) - Celovečerný dokumentárny debut režiséra Mira Rema Comeback z prostredia jednej z najstráženejších väzníc v republike uvidia prvý raz aj hlavní protagonisti filmu.

K trestancom z ilavskej väznice sa dostane v stredu 29. októbra. Následne po projekcii za múrmi nápravno-výchovného ústavu v Ilave film o 19.00 h uvedú tvorcovia v trenčianskom Artkine Metro. TASR informovala Eva Rebollo z Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK), ktorá film uviedla do celoslovenskej distribúcie 16. októbra.

Dokument spracúva tému recidívy a návratu väzňov späť do každodenného života mimo väzenskej cely. Prináša príbeh dvoch recidivistov, ktorí po absolvovaní trestov prehodnocujú svoju minulosť a pozerajú sa na svoju budúcnosť, comebackom je v tomto prípade návrat do väzenia.

Comeback vznikal dlhých šesť rokov a budúci týždeň sa s ním jeho tvorcovia vrátia tam, kde ho nakrúcali - do prostredia prísne stráženej väznice. "Ako režiséra ma veľmi zaujíma práve názor z prostredia, ktorému sa film venuje. Prekvapilo ma, s akou pozitívnou odozvou sa stretol film u dozorcov z Ilavy, ktorí boli prítomní na premiére v Bratislave. Ľudia tiež veľmi pozitívne reagujú, chodia do kina, diskusie po filme sú vynikajúce, je to evidentne téma, ktorá rezonuje," komentoval distribúciu Comebacku Miro Remo, ktorému v mozaike názorov chýbajú už len tie od samotných väzňov. "Teším sa na diskusiu s nimi," dodal režisér filmu, na ktorom začal štáb pracovať ešte ako skupina študentov VŠMU v roku 2008. V roku 2009 sa začalo nakrúcanie v Ilave, pokračovalo v Trenčíne a v Bratislave.

Získať viacnásobné povolenia na nakrúcanie priamo za múrmi prísne stráženého väzenia bolo nesmierne náročné. "Každé jedno nakrúcanie muselo byť vopred schválené, nie vždy nám ho schválili," povedala pre TASR producentka filmu Barbara Harumová Hessová ku komplikovanému nakrúcaniu, ktoré sa rušilo z rôznych dôvodov - organizačných, ale aj bezpečnostných. "Napríklad niektorý z väzňov, s ktorým sme chceli nakrúcať, sa nezachoval v zmysle pravidiel, mal trest a nemohli nás k nemu pustiť," doplnila producentka filmu, ktorá ide na projekciu do Ilavy tiež s očakávaním. Podľa nej bude prijatie filmu individuálne a bude závisieť aj od schopnosti sebareflexie jednotlivca: "Verím však, že odsúdeným vo výkone trestu ponúkne podnet na zamyslenie sa nad svojou budúcnosťou. Snáď sa niektorým z nich podarí nastúpiť na lepšiu cestu životom. Náš film môže byť zaujímavý aj pre personál väznice, ktorý nemá možnosť vidieť, čím prechádza odsúdený po prepustení na slobodu a možno lepšie pochopia, prečo sa mnohí z nich vracajú späť."

Comeback mal svetovú premiéru v súťažnej sekcii dokumentov na MFF v Karlových Varoch, z piešťanského Cinematiku si odniesol Cenu primátora mesta Piešťany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.