Galéria Schemnitz ponúka výstavu mladej maliarky Lucie Tallovej

Pozvánka na vernisáž. Foto: schemnitz.sk

Banská Štiavnica 28. októbra (TASR) - Svoje nezameniteľné miesto v rámci slovenského mladého umenia má aj tvorba mladej maliarky Lucie Tallovej. Okrem pozornosti, ktorú jej venujú galérie a odborné časopisy, je jej tvorba oceňovaná aj v rámci významných umeleckých súťaží. Jej výstavu Dear Darkness ponúkne verejnosti od 1. novembra do 8. decembra banskoštiavnická Galéria Schemnitz.

Lucia Tallová (1985) absolvovala štúdium v ateliéri Ivana Csudaia na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU). "Pomerne rýchlo si dokázala zadefinovať svoj osobný umelecký program, ktorý s istotou obhájila už na škole. Pracuje prevažne s motívom krajiny, ktorú podrobuje skúmaniu v rámci svojho charakteristického výtvarného jazyka," hovorí Ivan Lukáč z Galérie Schemnitz.

Krajina ako samostatná téma je podľa jeho slov pre súčasné umenie oblasťou, ktorá výtvarníkom prináša stále nové výtvarné a tematické možnosti, a otvára sa zapojeniu do širších umeleckých kontextov. "Autorkino podanie krajiny je sugestívnym pretlmočením vlastného pohľadu na výsek reality s mierne sentimentálnym či romantizujúcim filtrom," podotkol Lukáč.

Ako dodal, k dosiahnutiu špecifického vizuálneho efektu využíva najmä kontrast urbánneho alebo industriálneho prostredia s motívmi čipiek a ornamentov, ktorých raster prenáša na plátno vo viac či menej výrazných vrstvách. Obrazu tak vtláča stopu nostalgie a intimity, vyvoláva zdanie osobných spomienok spojených s chladnými, neosobnými miestami ako sú továrne, prístavy, paneláky, či opustené megalomanské komplexy budov.

"Emóciám sa nevyhýba ani vo svojich kresbách, grafikách či lightboxoch, kde pracuje s typickým motívom čiernych kvapiek. Tie môžu symbolizovať tak ženský plač (roztečenú maskaru), ako aj znečistený dážď vo veľkomestách. Lucia Tallová sa nebráni motívom, ktoré zvykneme považovať za výsostne ženské, nežné a estetizujúce," dodal Lukáč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.