Najväčšie hity Elánu spievala vypredaná Slovnaft Aréna v Bratislave

Koncertné vystúpenie známej skupiny Elán v rámci Elán The Best Of Tour 2, 28. októbra 2014 na bratislavskom zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Na snímke Jožo Ráž (vľavo) a Vašo Patejdl (vpravo). Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 29. októbra (TASR) – „Ako nájdete hit na platniach skupiny Elán? Jednoducho: Náhodným výberom,“ zhodli sa fanúšikovia Elánu včera (28. októbra) vo vypredanej bratislavskej Slovnaft Aréne. Iste, nájdu sa aj skladby, ktoré poznajú len verní fanúšikovia, ale väčšina z produkcie štyridsaťročnej éry skupiny je hitová.

Aj preto zrejme nebol problém urobiť The Best of Tour 2 kolekciu, ktorou sa Elán včera večer predstavil. V publiku bolo najviac štyridsiatnikov, ale nechýbali ani ich deti. Nevyzerali, že by tam boli nasilu ako v škole. Skrátka, keby mali agentúry na prieskum verejnej mienky takú sociologickú vzorku, ako mal Elán na včerajšom koncerte, tak by sa vo volebných  odhadoch tak nemýlili. Tí všetci prišli na osvedčenú muziku, ale i na múdre dospelé texty Borisa Filana, Ľuba Zemana, Pavla Jursu či Joža Urbana. Lebo slová populárnej hudby sú sloganmi životov.

Koncert začal skladbou Dva a dva z platne Hodina Slovenčiny z roku 1985. Jožo Ráž akoby si v úvode overoval, či naozaj má hlas, vie a chce spievať. Aréna mu však od začiatku dávala najavo, že je tu správne a všetci sú tu kvôli nemu. Na rad prišla Klasika, po nej Vymyslená, nasledovala skladba, ktorú si väčšina z publika vyskúšala aj v praxi: Aj keď bez peňazí.

Fotogaléria z koncertu skupiny Elán v Bratislave

Tempo a rytmus koncertu neunavil ani nenudil. Elán ukázal rockové srdce v strednom prúde. Bez veľkých a zbytočných efektov, nákladných kulís. Muzika na prvom mieste. Obohatená o dychové sekcie v duchu skupiny Chicago, ktorú Jožo Ráž uznáva a Elán v mnohom i pripomína. Vysunuté pódium z koncertu pred dvoma rokmi nahradila impozantná  akustická vložka, v ktorej zaznela pieseň Neobzerajte sa pani Lóthová, ale i večná Láska, láska. Jožo Ráž ukázal, že spieva srdcom, drží tóny a jeho žiletkový hlas ide priaznivcom stále priamo pod kožu.

Stojí za to pripomenúť, že Jožo Ráž je nielen spevák, ale tretina skladieb, ktoré odzneli na koncerte boli jeho autorskými dielami. Okrem spomínaných Dve a Dve a Aj keď bez peňazí, tiež Ôsmy svetadiel, Stužková, Detektívka. Zložil aj záverečné dve skladby koncertu, skladby Nie sme zlí a Čaba neblázni.

Okrem Ráža, Baláža, Patejdla na koncerte usilovne a pravidelne spievalo publikum. Hádam aj viac ako Vašo Patejdl, ktorý mal akosi menej priestoru. Určite si to vynahradí na svojich pripravovaných samostatných koncertoch.

Súčasťou šou bolo aj uvedenie nového CD skupiny Živých nás nedostanú. Z Austrálie ho prišiel poliať whisky Zdeno Baláž. „Sme šťastná generácia, pretože žijeme v dobe Elánu,“ povedal druhý kmotor nového CD Janko Ďurovčík. Celá sála mu dala za pravdu. Elán je Elán. Nenormálna pohoda. Bez ohľadu na to, či vonku zúri socializmus, alebo demokracia s gorilami.

Vlastne demokracia je aj v tom, že každý dnes môže skúsiť vypredať Letnú i Slovnaft arénu. Niektorí aj skúšali...

Koncertná šnúra najúspešnejšej československej kapely Elán The Best of Tour 2 po Brne, Prahe, Ostrave a Bratislave pokračuje v Košiciach. Aj napriek tomu, že všetci „vychodňare“ žijú cez týždeň v Bratislave, je štvrtkový koncert v Košiciach beznádejne vypredaný.

Elán hral v zložení: Jožo Ráž, Jano Baláž, Vašo Patejdl, Ľubo Horňák, Peter Fambauer a Boris Brna.

Dychová sekcia: Richard Šimurka - sax, flauta, Martin Haas - trombón, Samo Šimek – trumpeta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.